1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Wewaii [24]
2 years ago
10

Complete the number sentence to solve. Enter the answer in simplest form. Four students share 6 granola bars equally. How many g

ranola bars does each student get? 6 ÷ = Each student's share is granola bars.
Mathematics
1 answer:
nata0808 [166]2 years ago
3 0

Answer:

1.5 bars of granola per student

Step-by-step explanation:

Number of students = 4

Number of granola bars = 6

Four students share 6 granola bars equally.

Each student gets = 6 ÷ 4

= 1 1/2

= 1.5 bars of granola per student

Each student's share is 1.5 granola bars.

You might be interested in
Dan bought 6 boxes
Bad White [126]

Answer:

6.95

Step-by-step explanation:

$41.70 / 6  = $6.95 for each box

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the value of the expression?<br><br> 25+310−79
Liula [17]
256 is the value


REMEMBER PEMDAS
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Girl name are April, may, June, what is the name the mother?​
Radda [10]

mary is the 4th childs nam,e

3 0
3 years ago
Estimate the measure of the angle ​
abruzzese [7]

Answer: C) 65 degrees

Step-by-step explanation: the next highest is 90, but that would have the arrows in the shape of an L, since its closer than that, its lower than 90, so its 65.

6 0
3 years ago
Copland competes in 27 swimming events this season. He wins either first place or second place in each event. Copland has 3 more
marysya [2.9K]

Answer:

5

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • INDEPENDENT PRACTICE
    11·1 answer
  • What is the probability of rolling 2 dice with sides 2,4,6, and 8? Then, what is the probability of getting a sum of 4,6,8,10,12
    10·1 answer
  • Please use method of substitution numbers 9;10;11;12
    6·1 answer
  • Express the number 9067.5 in scientific notation to 4 significant figures.
    12·1 answer
  • A 3-gallon bucket of paint costs $98.52 what is the price per quart?
    12·2 answers
  • What's the answer please help
    14·1 answer
  • What is 25=10+w. I need it ASAP ROCKY
    8·1 answer
  • 1. What is the change per week in the amount of money in the account
    8·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLIEST! Six numbers form an arithmetic sequence with a common difference of 4. The sum of these numbers equals to
    10·1 answer
  • Hey&lt;3 If you help you’re amazing if you don’t you’re awesome.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!