1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andre45 [30]
3 years ago
8

Whats y'alls answer streak, mine is 10. Highest gets brainiest!

Mathematics
2 answers:
sineoko [7]3 years ago
6 0

Answer:

20 :3

Step-by-step explanation:

kap26 [50]3 years ago
6 0

Answer:

lol currently I'm at 14, good job! I hope you have a good day, stay safe, and Happy holidays!

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Are 6x - 12 and 6x - 6 equivalent expressions
Lorico [155]

Answer:

Combine any like terms on each side of the equation: x-terms with x-terms and constants with constants. Arrange the terms in the same order, usually x-term before constants. If all of the terms in the two expressions are identical, then the two expressions are equivalent.

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Determine whether the following sampling is dependent or independent. Indicate whether the response variable is qualitative or q
Margarita [4]

Answer:1. Dependent

2.Qualitative Variable

Step-by-step explanation:

Step 1--- Dependent

Reason-- The researcher considers a couple as a whole and The sampling is dependent because a spouce selected for one sample dictates or determines which individual to be in the second sample.

Step 2----Qualitative variable

Reason--- it classifies the individual spouce mental health based on mental health inventory of the couple

Because Qualitative variables are variables which can be placed according to characteristic or attribute, here the characteristics is mental health.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Plz help me I am timed! Well mark brainliest if you are correct!
omeli [17]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

The point Y is the center of the circle

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
O is the centre of the circle, EF is a tangent, angle BCE = 28°, angle ACD = 31°
andriy [413]

Answer

a. 28˚

b. 76˚

c. 104˚

d. 56˚

Step-by-step explanation

Given,

∠BCE=28°  ∠ACD=31°  &  line AB=AC .

According To the Question,

  • a. the angle between a chord and a tangent through one of the end points of the chord is equal to the angle in the alternate segment.(Alternate Segment Theorem) Thus, ∠BAC=28°

  • b. We Know The Sum Of All Angles in a triangle is 180˚, 180°-∠CAB(28°)=152° and ΔABC is an isosceles triangle, So 152°/2=76˚

        thus , ∠ABC=76° .

  • c. We know the Sum of all angles in a triangle is 180° and opposite angles in a cyclic quadrilateral(ABCD) add up to 180˚,

Thus, ∠ACD + ∠ACB = 31° + 76° ⇔ 107°

Now, ∠DCB + ∠DAB = 180°(Cyclic Quadrilateral opposite angle)

∠DAB = 180° - 107° ⇔ 73°

& We Know, ∠DAC+∠CAB=∠DAB ⇔ ∠DAC = 73° - 28° ⇔ 45°

Now, In Triangle ADC Sum of angles in a triangle is 180°

∠ADC = 180° - (31° + 45°)  ⇔  104˚

   

  • d. ∠COB = 28°×2 ⇔ 56˚ , because With the Same Arc(CB) The Angle at circumference are half of the angle at the centre  

For Diagram, Please Find in Attachment  

4 0
3 years ago
A plumber charges $90 per hour and a $50 travel fee.
Fittoniya [83]
Okay so subtract 50 from both sides and you would get 360=90x and then divide each side by 90 and you would get x= 4 so it took 4 hours
8 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Help me please ASAP!!!
    6·1 answer
  • Please answer ASAP:She had 2 quarters, 4 dimes, 3 nickels and 2 pennies. The total cost of the bread $0.82. She promised to make
    12·1 answer
  • W= a+b/x solve for b
    8·1 answer
  • This is due by 3 today so answer fast <br><br> Classify the pair of angles:
    9·1 answer
  • What is M &lt; B?<br><br><br> Round the value to the nearest degree.
    8·1 answer
  • A 7-meter roll of red ribbon costs $2.52. What is the unit price
    13·2 answers
  • Write the equation of the line when m = 4 and the point (3, 15) lies on the line.
    7·1 answer
  • Caleb bought 3 bagels and 2 muffins for $7.00.
    10·1 answer
  • One fish<br> Two fish<br> Red fish <br> Blue fish
    15·2 answers
  • Can someone help me with this and show work pleaseee!!!
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!