1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Troyanec [42]
3 years ago
9

Owen bought 9 chicken wings for $15.30. What was the cost of the wings, in dollars per wing?

Mathematics
1 answer:
kykrilka [37]3 years ago
7 0

Answer:

1.70

Step-by-step explanation:

15.30 ÷ 9 = 1.70

1.70 dollars per chicken wing

I hope this helps

You might be interested in
Today, Isaac needs to walk his dog, water the garden, and feed his fish. DDD is the number of minutes it takes to walk his dog,
yarga [219]

Answer:

  • The total Minutes of the Inside tasks.-F (Fish)
  • The total Minutes of the Outside tasks.-G+D (Garden and Dog)
  • The total Minutes of the tasks involving animals.-D+F (Dog and fish)
  • The total Minutes of the tasks not involving animals.-G (Garden

Step-by-step explanation:

D is the number of minutes it takes to walk his dog

G is the number of minutes it takes to water the garden

F is the number of minutes it takes to feed his fish.

We are required to match these situations to their respective expressions:

<u>Situation</u>

  • The total Minutes of the Inside tasks.
  • The total Minutes of the Outside tasks.
  • The total Minutes of the tasks involving animals.
  • The total Minutes of the tasks not involving animals.

<u>Expression</u>

  • D+F
  • G+D
  • G
  • F

<u>Match:</u>

  • The total Minutes of the Inside tasks.-F (Fish)
  • The total Minutes of the Outside tasks.-G+D (Garden and Dog)
  • The total Minutes of the tasks involving animals.-D+F (Dog and fish)
  • The total Minutes of the tasks not involving animals.-G (Garden)

<u />

3 0
3 years ago
3(1−2)&lt;33<br> I will give brainliest!,<br> Pls if possible explaine to me how to do ittt
adell [148]

Answer:

I believe it is B. n<-5

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
1,654,990 round the 4 place value
ryzh [129]
1,655,000 maybe I not entirely sure sorry
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Mental Math A typical tip in a restaurant is 15% of the total bill. If the bill is $120, what would the typical tip be? The typi
pychu [463]

Answer:

18 dollars and zero cents

Step-by-step explanation:

120×15%

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
How to solve rational equations
VashaNatasha [74]

Answer:

A rational number is a number that can be represented a/b where a and b are integers and b is not equal to 0.

   Find the common denominator.

   Multiply everything by the common denominator.

   Simplify.

   Check the answer(s) to make sure there isn't an extraneous solution.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Graph the line that passes through the points (9, -9) and (9,-4) and determine
    11·1 answer
  • You have $96 I. A savings account and you deposit an equal amount into your account each week. After 7 weeks the account holds $
    5·1 answer
  • 11) Cyndi deposits three checks for $425.22, $883.99, and $57.05. She also deposits cash of 45 one-
    10·2 answers
  • Please help me with this!!!!!
    7·1 answer
  • Is this a function? Yes or No?
    8·2 answers
  • PH is the midsegment of Triangle KLM. Find the value of x.
    10·1 answer
  • Please help you dont understand how much need help with this I dont have much points but pls help
    6·2 answers
  • Collect like terms<br> x+x+x
    14·2 answers
  • question 8(multiple choice worth 5 points) (03.05 mc) a cylindrical well is 25 meters deep and has a diameter of 1.8 meters. app
    8·1 answer
  • 1. A car has a 16-gallon fuel tank. When driven on a highway, it has a gasmileage of 30 miles per gallon. The gas mileage (also
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!