1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
FromTheMoon [43]
3 years ago
7

Find the oth term of the geometric sequence 9, -18, 36, ...

Mathematics
1 answer:
Sphinxa [80]3 years ago
3 0

Answer:

2304

Step-by-step explanation:

<u>Given :- </u>

  • A geometric sequence is given to us which is 9 , -18 , 36.

And we need to find out the 9th term of the sequence. Here firstly we should find the Common Ratio and then we can substitute the respective values in the formula to find the nth term of a geometric sequence .

<u>Common Ratio :- </u>

:\implies CR = -18÷ 9 = -2

<u>The </u><u>9</u><u> th term :- </u>

:\implies T_n = arⁿ - ¹

:\implies T_9 = 9× (-2) ⁹ - ¹

:\implies T_9 = 9 × (-2)⁸

:\implies T_9 = 9 × 256

:\implies T_9 = 2304

<u>Hence the 10th term is </u><u>2</u><u>3</u><u>0</u><u>4</u><u>.</u>

You might be interested in
An internet search has 220000 results. How does the value of 2 in the leftmost position compare to the value of other 2 in the n
Lilit [14]

Answer:

its 10x the value.

Step-by-step explanation:

20000 x 10 = 220000

5 0
3 years ago
Hhhhhhhellllllllp.....................................
Anit [1.1K]
You have 28 meters of fence to make 3 sides.
28/3 = 9.3333

The pen will be 9.3333 by 9.3333 meters


6 0
3 years ago
What does 100,000 • 1,470 • 300,890 • 69 =
Mazyrski [523]
If you multiply them all you get 3.0519273e+15 as your answer.
5 0
3 years ago
A parabola can be represented by the equation y2=5x
Tasya [4]

Answer:

<u>Direction open's Right </u>

Vertex: (0,0)

Focus: (5/4, 0)

axes of symmetry: y = 0

directrix: x = - 5/4

Step-by-step explanation:

Graph the parabola using the direction, vertex, focus, and axes of symmetry.

Hope this really helps u have good day :)


4 0
3 years ago
Helppp mehh plzz..............
soldier1979 [14.2K]

Answer:

i think it A

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A baker purchased 10 lb of wheat flour and 13 lb of rye flour for a total cost of $17.40. A second purchase, at the same prices,
    5·1 answer
  • Can you guys help me with question​
    9·2 answers
  • 22 gallons of gas cost $65.56 what is the unit rate for one gallon of gas
    12·2 answers
  • You don’t have too answers both of them just one of them (unless u want)
    5·2 answers
  • 1.2.1 adding whole numbers and applications
    6·1 answer
  • Cassidy wrote the linear equation y=5x+4. Then she wrote the equation of the line that is parallel to y=5x+ and that passes thro
    5·1 answer
  • Help please. Find the missing length indicated. Leave your answer in simplest radical form.
    10·1 answer
  • Pls help me I need help I will brainlest
    10·1 answer
  • Help please :D ( math 6th grade )
    8·1 answer
  • Solve the equation or formula for the specified varlable. BANKING The formula for simple interest I is I = Prt, where P is the p
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!