1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
grin007 [14]
3 years ago
11

90units needed 8 units per case what's the #of cases & # of additional units

Mathematics
1 answer:
Kobotan [32]3 years ago
3 0

Answer:

# of cases: 11

Additional units: 2

Step-by-step explanation:

If each case can hold 8 units, and we want to find the total # number of cases, we have to divide the # of units (8) for one case by the total # units (90).

As you can see, after dividing by 8, we have a total of 11 cases and a remainder of 2 units. The remainder will be the # of additional units because we cannot have another case filled with 8 units.

You might be interested in
What is the solution to the equation 1/4x+2=-5/8x-5
Fed [463]

multiply everything by 8

2x+16 = -5x-40

-16 on both sides

2x = -5x-56

+5x on both sides

7x = -56

x=-8

so the first option

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
In the accompanying diagram of ABC ca is extended to D, m∠ABC = 70 and m∠BCA =50 Find m∠DAB
zvonat [6]

Answer:

<em>120 degrees</em>

Step-by-step explanation:

Find the diagram attached.

From the diagram;

Interior angles are m∠BCA and m∠ABC

Exterior angle is m∠DAB

The sum of interior angle of the triangle is equal to exterior

m∠BCA +m∠ABC =m∠DAB

Given

m∠ABC = 70

m∠BCA =50

m∠DAB = 70 + 50

m∠DAB = 120 degrees

<em>Hence the measure of m∠DAB is 120 degrees</em>

6 0
3 years ago
Indicate whether the measures 3.1, 4.8, and 10.2 can be the side lengths of a triangle. If they can, classify the triangle.
stira [4]

Answer:

no

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Sam paid $3.60 for 3/4 pound of his favorite trail-mix. What is the unit price (dollars per pound)?
jekas [21]

Answer:

So the unit price of the trail - mix is $4.80 per pound

Step-by-step explanation:

Sam paid $3.60 for 3/4 pound of his favorite trail-mix.

What it means is that said paid for 3/4 = 0.75 of a pound for $3.60

So let's determine how much he could have paid for a complete pound

$3.60= 0.75 pound

X= 1 pound

$X*0.75 pound= $3.60*1 pound

$x= ($3.60*1 pound)/0.75 pound

$x=$3.60/0.75

$x= $4.80

So the unit price of the trail - mix is $4.80 per pound

3 0
3 years ago
Marking brainliest <br><br> Can someone give me an example on why animal testing is bad?
DENIUS [597]
Wdym by animal testing? Like doing experiments on rats as an example?
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Will ran the diagonal distance across a square field measuring 40 yards on each side. James ran the diagonal distance across a r
    15·2 answers
  • Can you figure this out? easy 34 points
    15·2 answers
  • What is the value for x
    14·2 answers
  • PLEASE!!!!!!!!!!!!!HURRY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!20 points!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
    11·1 answer
  • Which fraction is equivalent to -0.06?<br><br> -1/6, -6/10, -3/5, or -3/50
    5·1 answer
  • Which of the following triangles are impossible to draw? Choose all that apply.
    7·1 answer
  • Questions – Impulse and Momentum
    11·2 answers
  • I will give crown if answered right i just need to check my work
    12·2 answers
  • G.SRT.B.5 Worksheet #2
    13·1 answer
  • Solve for X. I am stuck on this question
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!