1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Stolb23 [73]
3 years ago
5

Wtite 0.75 as a fraction in simplest form

Mathematics
2 answers:
Nonamiya [84]3 years ago
5 0
0.75 as a fraction is 3/4, and it’s already in the simplest form because the numerator (3), can’t be split. Think of it as three quarters, each quarter is 25 cents, and there are three of them, so that is 75 cents, and then let’s say you are counting how many quarters you have, to get a dollar, to get a dollar, you need 4 quarters, but you only have three so it makes it 3 quarters out of 4 (3/4). Hope this helps :)
Mrac [35]3 years ago
4 0

\frac{3}{4}
You might be interested in
Jane has a checkbook balance of $68.00. She then writes two checks one for $5.00 and one for $62.50. She also deposits $75.00 th
Sunny_sXe [5.5K]
The answer here would be <span>ON/C 6 8 – 5 – 6 2 . 5 0 + 7 5 =</span>
4 0
2 years ago
You are going to mix a gallon bucket of window cleaner. The instructions direct you to mix 1 part cleaner to 3 parts water. How
Ira Lisetskai [31]
3 parts water
clean:water=1:3
1:3=xcleaner:1gallon
1/3=xcleaner/1gallon
times 3gallon both sides
1gallon=3xcleaner
divide both sides by 3
1/3 gallon=xcleaner

therfor you need 1/3 gallon of cleaner
7 0
2 years ago
Marist scholars ate a total of 16 bananas for snack. If the 34 kids in Bing-BU each ate a half of a banana for snack, which clas
LiRa [457]

Answer:

well 34/2= 17 so the kids in Bing-BU ate more total bananas

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
4 5/9 + 2 5/6 + 1 2/3 <br><br><br> ANSWER ASAPPPPP
lubasha [3.4K]

Answer:

9.05

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
A 12 pack of soda cost $4.80. What is the unit cost?
quester [9]

Answer:The cost of each can is $ 0.31

.

Step-by-step explanation: You need to take the amount of money each pack costs and divide it by the number of cans to find the unit rate. Hope this helps!!

brianlist please ?

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Greg plays baseball at a field where the baseball diamond is a square with each side of the square measuring 90 feet. If the bas
    5·1 answer
  • The value of a rare baseball card A appreciated by 20 percent over a five year period; over the next five years, the value plumm
    8·1 answer
  • 6(3m+5)=66<br> find m please
    10·2 answers
  • Find the sum of vectors u = &lt;-2, 6&gt; and v = &lt;4, -9&gt;, and then find the magnitude of u + v.
    11·1 answer
  • Simplify completely.<br><br> (w15/w5)4<br><br> Enter your answer in the box.
    6·1 answer
  • Two times the sum of a number and 8 equals 4
    7·1 answer
  • How to solve this problem?
    12·1 answer
  • Explain how to use the combine values strategy to find 223-119
    14·1 answer
  • PLZ HELP I WILL GIVE BRAINLY!!
    9·1 answer
  • What is 10% of 3,457?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!