1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
BaLLatris [955]
3 years ago
10

Tara pays $20.50 for 8.2 pounds of potatoes. What is the price per pound of potatoes?

Mathematics
1 answer:
Masteriza [31]3 years ago
8 0

Answer:

She pays $2.5 per pound

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Chantelle has signed up for hockey. Her parents set a limit of 40$ for costs for the season. It costs 25$ to sign up plus 0.75$
sweet [91]
X=(40-25)/.75

X= 15/.75

X= 20
6 0
3 years ago
How to do this question plz ​
sergeinik [125]

Answer:

The answer is yes.

Step-by-step explanation:

All you have to do is substitute the y, which is 5, and the x, which is 2, into the equation. When you solve it the answer in the end will be 5=5, which means that point (2,5) does line on that line.

3 0
4 years ago
Can abort help me with this math question the right answers
alex41 [277]

Answer:

pretty sure its D. 1.6 x 10^9

4 0
3 years ago
1. Lupita purchased a new ball gown to wear to the prom. The expression 0.06g represents the sales tax on the gown price, g. Wri
melamori03 [73]
The expression for the total amount that Lupita paid for the gown would be 1.06g.

The amount of the tax is 0.06g and the cost of the g is just 1g. If we add the two expressions together will will get the total amount paid.

0.06g + 1g = 1.06g
6 0
4 years ago
My product is 30. The differencd of the two factors is 1. The zum of the two factors is 11. What numbers am i
timurjin [86]
A * b = 30
a - b = 1
a + b = 11

take ur last 2 equations, and add them
a - b = 1
a + b = 11
--------------add
2a = 12
a = 12/2
a = 6

now its just a matter of subbing
a + b = 11
6 + b = 11
b = 11 - 6
b = 5

so a = 6 and b = 5...whose product is 30, whose difference is 1, and whose sum is 11.
5 0
3 years ago
Other questions:
  • For each set of three measures determine if they can be angle measures of a triangle
    5·1 answer
  • Elsa recorded the different types of ice cream her friends like in the table below:
    12·2 answers
  • Which fraction is greater 36/126 or 42/126?
    13·1 answer
  • If P(x) = 0.20, find the complement.
    13·1 answer
  • What is the answer to , solve for W : 2E=6W
    7·1 answer
  • Help me answer the question in the image!
    9·1 answer
  • Simplify (3a²b²)²+(ab)²​
    7·2 answers
  • Find the perimeter of MNP<br> Question #9.
    9·1 answer
  • Pleas help me, i'm not sure which one it is and i think it is 10 students got off the bus every minute, please let me know if i'
    14·1 answer
  • Necesito la respuesta con explicación de:<br> (6+5)-16
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!