Answer: 1/6
Step-by-step explanation:
Divide each term by <span>4</span> and simplify.Tap for less steps...Divide each term in <span><span><span>4x</span>=y</span><span><span>4x</span>=y</span></span> by <span>44</span>.<span><span><span><span>4x</span>4</span>=<span>y4</span></span><span><span><span>4x</span>4</span>=<span>y4</span></span></span>Reduce the expression by cancelling the common factors.So your answer would be x=y over 4
Answer:
Jelly Bean price per pound = $3.25, Trail Mix price per pound = $1.25
Step-by-step explanation:
Let jb = price per pound of jelly beans
Let tm = price per pound of trail mix
equation 1 -> 6*jb + 2*tm = 22
equation 2 -> 3*jb + 5*tm = 16
simplify equation 1
6*jb + 2tm = 22
2*tm = 22 - 6*jb
divide by 2
tm = 11 - 3*jb
plug this into equation 2
3*jb + 5*tm = 16
3*jb + 5*(11-3*jb) = 16
3*jb + 55 - 15*jb = 16
-12*jb + 55 = 16
-12*jb = 16 - 55
-12*jb = -39
jb = -39/-12
jb = 3.25
then, plug the cost per pound of jelly beans back into the simplified equation 1
tm = 11 - 3*jb
tm = 11 - 3*3.25
tm = 1.25
Answer:
The last choice is the correct one
Explanation:
We can solve this question using "difference between squares" which has the following general rule:
a^2 - b^2 = (a+b)(a-b)
For the given question:
p^4 - 16 = (p^2 - 4)(p^2 + 4)
Now, p^2 - 4 can be further factorized using difference between squares, therefore:
p^4 - 16 = (p-2)(p+2)(p^2 + 4)
Hope this helps :)