1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nataly [62]
3 years ago
13

A kangaroo hops 2 kilometers in 4 minutes. How far can the Kangaroo hop in 10 minutes?

Mathematics
2 answers:
Murljashka [212]3 years ago
8 0

Answer:

5 Kilometers

Step-by-step explanation:

Simply divide 2 by 4 and multiply the number you get by 10.

Artyom0805 [142]3 years ago
6 0

Answer:

5 km

Step-by-step explanation:

10/4 = 2.5

2 x 2.5 = 5

You might be interested in
48 is what percent of 120?
Nataliya [291]

Answer:

Step-by-step explanation:

57.6

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the unit rates: 8 ounces for $0.89? 32 ounces for $2.39?
Lilit [14]

Answer:

.89/8=.11

2.39/32=.07

Step-by-step explanation:

.89/8=.11

2.39/32=.07

6 0
3 years ago
What is the slope? <br><br><br> WILL MARK BRAINLIEST!! !! <br> (picture included ^^^^)
ryzh [129]

Answer:

answer 3

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Identify the congruent triangles in the figure.
Komok [63]

Answer:

The answer would be HFG = KIJ (A)

If we know that the opposite and the adjacent side of the triangle are congruent, then the hypotenuse is congruent too. Therefor, A is correct as we know the opposite side and the adjacent side are congruent.

5 0
3 years ago
jack bought 3 slices of cheese pizza and 4 slices of nushroom pizza for a total cost of $12.50. Grace bought 3 slices of cheese
Llana [10]
The cost of one slice of mushroom pizza is $2.00 dollars. This is solved by subtracting the equations:  
X = cheese pizza 
Y = mushroom pizza  
(3X + 4Y = 12.50) 
- (3X + 2Y = 8.50)
 ______________ 
2Y = 4.00 
Y=2 or a slice of mushroom pizza is $2.00.
4 0
3 years ago
Other questions:
  • The midpoint of ab is =m, −3−2 . one endpoint is =a, 2−8 . find the coordinates of the other endpoint,
    9·1 answer
  • What is the estimated difference? Round each number to the nearest hundred thousand before finding the difference? 3,661,528 – 1
    6·1 answer
  • Naoya read a book cover to cover in a single session, at a rate of 55 pages per hour. After 4 hours, he had 350 pages left to re
    10·2 answers
  • Someone bought three t-shirts for $15 and nine $0. 90 each including tax how much did he spend
    9·1 answer
  • What is 6x – 8 = 4 written as a system? y = 6x – 8 y = –4 y = 6x – 8 y = 4 y = –6x + 8 y = 4
    12·2 answers
  • Which of the following points lies on the graph of this equation? y = 2x – 2 Select one: a. (-1, -1) b. (1, 0) c. (1, 4) d. (-1,
    5·1 answer
  • Lyla and Gio are packing boxes for a food drive. Lyla packs 20.5 boxes per hour. After 2 hours, Gio has packed 10.3 more boxes t
    14·1 answer
  • I will give brainliest to whoever helps me with this question. Also, if you could please explain to me how you solved it I would
    7·1 answer
  • 20 points!!! Solve Each Proportion-Round to the nearest tenth *<br> Your answer
    8·1 answer
  • In how many ways 4 books can be chosen from 8 different books and be arranged in 4 spaces on a bookshelf? ​
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!