1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Svetradugi [14.3K]
3 years ago
9

Simplify 6^x+2-6^x/7*6^xstep by step.

Mathematics
2 answers:
Svetach [21]3 years ago
7 0

Step-by-step explanation:

2/7 is ANS

Above ANS is correct mark it as branliest ANS PLZ ☺️

sergejj [24]3 years ago
5 0

Answer:

{ \tt{ =  \frac{ {6}^{x} +( 2 -  {6}^{x})  }{7. {6}^{x} } }} \\ { \tt{ =  \frac{ {6}^{x} (1 + 2 - 1)}{7. {6}^{x} } }} \\  = { \tt{ \frac{2}{7} }}

You might be interested in
If i have 2 apple and get 3 more then lose 2 how many do i have left
nydimaria [60]
You have 2 apples, get 3 more, and then lose 2 of them.

So, you HAVE 2 apples, and if you get 3 more, you can add it to the 2.
2 + 3 = 5

In total at the moment, you have 5 apples. Now, you lose 2 more. We can subtract that from our total number of apples.
5 - 2 = 3

We now know that you are left with 3 apples.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone please help me with my homework and explain it to me I will mark as brainlyist
Keith_Richards [23]

Answer:

121.76

Step-by-step explanation:

the original price is 83.97. you would have to find 45% of that. you would do this by putting x/83.97= 45/100

multiply 45 and 83.97 to get 3778.65. then divide that by 100 to get 37.7865. Add that to 83.97 to get 121.7565. round it to the nearest hundreth to get the total of 121.76 dollars

mark as brainlyest and answer my question

8 0
2 years ago
A line is represented by the equation y=x-7. What is the y-intercept of the line?
DedPeter [7]

Answer: -7

In the slope-intercept format y = mx+b, b is always the y-intercept. If it is with a positive sign, the y-intercept is positive and if it is negative then the y-intercept is negative.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
I need help with answers 5-11
Shtirlitz [24]
-6 is the correct answer
6 0
3 years ago
If nicholas spends $8.10 on pixie sticks,then how many pounds did he purchase?
Alex787 [66]

Answer:

how much does 1 pound cost?

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Is -7-5+3=1 true or false
    5·1 answer
  • Simplify the following expression and state the excluded values<br><br> m+7/m^2+4m-21
    12·2 answers
  • In April 2011, an online social networking site had approximately 200 million registered accounts. In August, the number of regi
    9·1 answer
  • What is the domain and range of y= x⁴-1?<br><br>anyone help me quickly please!!!
    11·1 answer
  • Write an equation of the line with the given slope and containing the given point write the equation in the slope intercept form
    13·1 answer
  • For triangle ABC side a=18, Angle C = 90degrees and side b= 24 find c to the nearest hole number
    11·1 answer
  • 25 POINTS!!!
    10·2 answers
  • One side of a rectangel is 1 m less then the other .if the area of the rectangle is 60m2,what are its dimension?
    10·1 answer
  • The number of fish in a lake decreased by 25% between last year and this year.
    8·2 answers
  • Solve for 'x' in the following equation, explaining each step.<br><br> 3^ (-3x+7) = 3^ (7x-13)
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!