1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
OverLord2011 [107]
3 years ago
10

Speed equal to 2 x square is equal to 10 X and Y is equal to 10 Y then find PTR 100​

Mathematics
1 answer:
mafiozo [28]3 years ago
8 0
2x-10x=y-10y I’m not sure if you want to use this but yeah lol
You might be interested in
Write the equation of the line in fully simplified slope-intercept form.
mart [117]

Answer:

y= -3x-6

Step-by-step explanation:

I believe this is correct

6 0
9 months ago
Velocity is both speed and ___
notka56 [123]
<h3>and health.;</h3><h3 /><h3 /><h3>HOPE THIS HELPED</h3>
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the solution for -8p - 12 = 5p + 14
vovikov84 [41]
Your trying to move -8p to the right side , so first add 12 to 14 the -12 + 12 is zero and add 12 to plus then it would end up to -8p=5p+ whatever your number is the you look for p
7 0
3 years ago
The two angles shown in the figure are complementary. What is the value of y?
Free_Kalibri [48]

Complementary angles, sum = 90

So 3y - 4 + 73 = 90

3y + 69 = 90

3y = 21

y = 7

Answer

y = 7

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the product.<br> 2y2(3x + 5z)<br> 5xy2 + 7y²z<br> 6xy2 + 10y2z2<br> 6xy2 7 10y?z
jolli1 [7]

Answer:

6xy² + 10y²z is the product answer

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Other questions:
  • 3 solutions for equation <br> y=7x
    14·1 answer
  • 742×69 show the work
    10·1 answer
  • 15. A scale drawing of a rectangular field has a length of 4.5 inches and a width of
    6·1 answer
  • 2.5+0.15p=0.4p what value of p makes the equation true?
    13·2 answers
  • A fruit merchant sells packages of apples and bananas. Each package includes 3 apples and 4 bananas. If the merchant Sells 20 pa
    13·1 answer
  • It takes 2/3 of a yard of fabric to make a pillow case how many pillowcases can be made from 16 yards of fabric?
    14·2 answers
  • Damon is buying meat by the pound at the deli. For every 5 pounds of meat he buys, he pays $8. What is the cost, per pound, for
    15·1 answer
  • 69.5 rounded to the nearest tenth
    14·2 answers
  • Dillon made $27 in interest by placing $300 in a savings account with simple interest for 1
    14·1 answer
  • Yesterday, there were 60 problems assigned for math homework. Adele got
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!