1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Drupady [299]
3 years ago
8

Lamar drinks 0.55 L of milk everyday. How much milk does he drink in 5 days? Write your answer in milliliters

Mathematics
1 answer:
katen-ka-za [31]3 years ago
6 0

Answer:

2750 milliliters

Step-by-step explanation:

Let's start by changing the unit of measurement from liters (L) to milliliters (mL), since milliliters is the form in which you are giving your answer. Doing this tells us Lamar drinks 550 mL of milk every day. Since you need to find out how much milk he drinks in 5 days, just multiply the first answer by 5, so 550 x 5. This gives us 2750 mL.

You might be interested in
Solve each equation y-6.72=253
diamong [38]
You just need to have the variable by itself, so move the -6.72 to the other side (that will make it +6.72)
So you should have this equation now: y = 253+6.72
Then just add them and you have this: y = 259.72
And that is your answer!

Hope I helped! <3
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Hey guys maths today
allochka39001 [22]
Angle B is 36. Hope this helps. :)
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Help with math pls !!!! lots of point
jek_recluse [69]
F(g(3))
f(4 * 3^2 + 9)
f(45)
3 * 45 - 1
134
5 0
1 year ago
I GIVE BRAINIEST <br><br> Can someone help me with this pls
Juliette [100K]

Answer:

A. moving forward for 10m at a steady pace of 2m/s

B. moving backwards 8m at a steady pace of 2.67m/s

C. staying in the same spot for 4 seconds

D. moving 9m at a steady pace of 4.5m/s

E. moving 4.5m with an <u><em>average</em></u><em> </em>pace of 1.5m/s

5 0
2 years ago
You go shopping at a local department store with your friend and cousin. You buy one pair of jeans, four pairs of shorts, and tw
VashaNatasha [74]

Answer: Cost per pair of jeans = $ 20

Cost per pair of shorts = $12

Cost per shirt = $8

Step-by-step explanation:

Let x= cost per pair of jeans

y = Cost per pair of shorts

z= cost per shirt.

For you, total cost = x+4y+2z= 84

For your friend,  total cost = 2x+y+3z=76

For cousin, total cost = x+2y+z= 52

Required system:

x+4y+2z=84\ (i)\\ 2x+y+3z=76\ (ii)\\ x+2y+z=52\ (iii)

from (i), x=84-4y-2z    (*)

put this in (ii) and (iii) we get

2\left(84-4y-2z\right)+y+3z=76\\\Rightarrow\ -7y-z+168=76\ (iv)\\\\ 84-4y-2z+2y+z=52\\\Rightarrow\ -2y-z+84=52 \ (v)

from (iv), y=-\frac{z-92}{7}\ (vi)

\mathrm{Subsititute\:}y=-\frac{z-92}{7}\ \text{in}\ (v)

-2\left(-\frac{z-92}{7}\right)-z+84=52\\\\\Rightarrow\ -2\left(-\frac{z-92}{7}\right)-z=-32\\\\\Rightarrow\ -\frac{5z}{7}-\frac{184}{7}=-32\\\\\Rightarrow\ -5z-184=-224\\\\\Rightarrow\ -5z=-40\\\\\Rightarrow\ z=8

\mathrm{Subsititute\:}z=8\text{ in (vi)}

y=-\frac{8-92}{7}\\\\\Rightarrow \ y=12

\mathrm{Subsititute\:}z=8,\:y=12\text{ in (*)}

x=84-4\cdot \:12-2\cdot \:8\\\\\Rightarrow\ x= 20

Hence, x= 20, y= 12 , z=8

So, Cost per pair of jeans = $ 20

Cost per pair of shorts = $12

Cost per shirt = $8

7 0
3 years ago
Other questions:
  • steven has a rectangular rug with a perimeter of 16 feet the width of the rug is 5 feet what is the length of the rug
    12·2 answers
  • A cone has a volume of 5 cubic inches. What is the volume of a cylinder that the cone fits exactly inside of?
    11·1 answer
  • 27 hundredths + 7 hundredths
    12·2 answers
  • Please help ASAP pLEASE
    5·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Ctimes%20%20%2B%205%20%3D%207" id="TexFormula1" title=" \times + 5 = 7" alt=" \times +
    5·1 answer
  • Which could be an equation​
    13·2 answers
  • What does 3 over 4 times 2 equal?
    7·2 answers
  • A 5 lb. bag of organic all-purpose flour costs $6.76. What is the unit price? _ per pound
    12·2 answers
  • Sergei wants to prove that Triangle ABC is similar to Triangle FGH
    12·2 answers
  • Please some urgent help!!!!
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!