1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MariettaO [177]
2 years ago
12

Is it possible to build a triangle with lengths of 5 7 12

Mathematics
1 answer:
Marysya12 [62]2 years ago
8 0

Answer:

No

Step-by-step explanation:

The sum of the lengths of any two sides of a triangle must be greater than the length of the third side.

You might be interested in
How many times does six go into 344
marshall27 [118]
The answer is 57 times
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
U can help me with this
zvonat [6]
$16.50 since you want to multiply the budget per person by how many people their are

5 0
3 years ago
Water flows from the bottom of a storage tank at a rate of r(t) = 200 − 4t liters per minute, where 0 ≤ t ≤ 50. find the amount
Aleks [24]
The answer for your problem is shown on the picture.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
It costs $36 for 4 movie tickets. What is the unit price
garik1379 [7]

Answer:

$9

Step-by-step explanation:

Total Unit (Movie Tickets) 4

Total Price: 36

36/4=9

Total $9

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write a real word problem that can be represented by the expression 5x+10
trasher [3.6K]
A member ship at the gym cost 5 dollars a month plus a locker holding fee of 10 dollars 
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I need help with this problem
    9·2 answers
  • Your family goes out to Chili's for dinner. Chili's charges $9 for an adult dinner and $5 for a
    5·1 answer
  • What are the roots of the function y = 4x2 + 2x - 30?
    13·1 answer
  • The Drama club is showing a video of its recent play.The first showing begins at 2:30 P.M.The second showing is scheduled at 5:2
    12·1 answer
  • Help me on this pls!!!!!!
    8·1 answer
  • A radio station charges an initial fee for broadcasting advertisements plus a rate based on the length of the advertisement in s
    5·1 answer
  • I need help plsssssssssssss
    7·2 answers
  • ANSWERS AT THE BOTTOM!!<br> PLEASE HELP 10 POINTs!!
    12·1 answer
  • Find 7/12 of 36 <br><br> I want a good answer!!!
    8·1 answer
  • What is 2/3 divided by 2
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!