1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
exis [7]
2 years ago
9

If a car is moving at a speed of 30 miles per hour, how many miles

Mathematics
1 answer:
Ne4ueva [31]2 years ago
4 0

Answer:

90 miles

Step-by-step explanation:

There's more than one way in which to do this.  I have chosen to convert '180 minutes' to '3 hours.'

Since distance = rate times time, we have here:

distance traveled in 180 minutes = (30 mph)(3 hr) = 90 miles

You might be interested in
I need help FAST!!!!
Pavel [41]

Answer:

Step-by-step explanation:

okay, so here are a few methods you can use.

___

1) +

x + 7 = 10 so because this is addition we use the reverse, subtraction. So

x - 7 = 10 - 7 and that equals to 3.

2) -

x - 2 = 10 so because this is subtraction we do the reverse, addition.

x + 2 = 10 + 2 and that equals to 12.

3) x

x times 3 = 21 because this is multiplying we divide.

x/3 = 21/3 and that would be 7.

4) /

x/2 = 10 same as above, reverse is multiplying.

x times 2 = 10 times 2 and thats 20.

GL!

6 0
3 years ago
Which number is an integer, a whole number, and a counting (natural) number? a) 0 b) -1 c) 15 d) 0.5
velikii [3]
C. 15

-1 is not a natural number so B is not your answer

0.5 is not a whole number so D is not your answer

0 is not a natural number so A is not your answer
7 0
2 years ago
Please help I was asigned this for how and I am stuck
Ludmilka [50]

Answer:

-0.555

Step-by-step explanation:

-2/3÷12

=-2/3÷12×3/1×3

=-2/3÷36/3

=-2/3×3/36

=-2/36

=-0.0555

I got this answer but don't know how did you got -8?!

7 0
3 years ago
Jennifer had $24 to spend on five pens. After buying them she had $14. How much did each pen cost?
Strike441 [17]

Answer:

Each pen costed $5.

Step-by-step explanation:

Simple, the coefficient (5) is the cost for one of the pens & the x is the amount of pens bought.

Hope this helped & please give me the brainliest if it did!

4 0
2 years ago
A machine makes 600 candies a minute. At this rate, how long will it take this machine to make 1800 boxes, each of which contain
Marta_Voda [28]
1800 boxes with 24 candies each

Total = 1800 * 24 = 43 200 candies

The machine makes  600 candies in 1 minute

                                 1 candy would take  (1/600) minute

                             43 200 candies would take    43200 * 1/600 = 72

                                                                     = 72 minutes.

Therefore the 1800 boxes would be done in 72 minutes.
3 0
2 years ago
Other questions:
  • How did newton know that 1%of 80 is 0.8
    10·1 answer
  • Lines a is perpendicular to line b . Which statement about lines a and b is true ?
    15·1 answer
  • 4 fifth minus 2 third
    13·2 answers
  • Please Help Me Math Problem
    12·2 answers
  • A garden area is 30 ft long and 20 ft wide. A path of uniform width is set inside the edge. If the remaining garden is 400ft^2,
    11·1 answer
  • how many different vehicles are possible if you choose one each of 2 transmissions 7 body styles and 4 engines
    7·1 answer
  • Five pounds is equal to 2.268 kilograms. How many kilograms is 2 pounds?
    8·1 answer
  • Which is a perfect square <br> 72<br> 81<br> 90<br> 99
    15·2 answers
  • A teacher performing a demonstration finds that a piece of cork displaces 23.5 mL of water. The
    5·1 answer
  • Which of the following statements is false?​
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!