1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lunna [17]
3 years ago
11

ANSWER ME SWEET JESUS

Mathematics
1 answer:
Pepsi [2]3 years ago
5 0

Answer:

Part A: 36%

Part B: It is repeating because it is infinite

Step-by-step explanation:

16 / 44 = 0.36363636...

You might be interested in
In a coin collection, the number of dimes is 6 more than twice the number of nickels. If the collection has 36 dimes, how many n
kodGreya [7K]

Answer: The answer is 78

Step-by-step explanation:

Since it said the number of dimes is 6 more than twice the number of nickels There are 36 dimes, this statement in an equation is d=(2n + 6), so then it would be [2(36) + 6] which is 72 + 6 = 78

5 0
3 years ago
It takes 3 pieces of wood to make a bird house. Marina has 21 pleces of wood. She uses this problem to find out how many bird ho
xxMikexx [17]

She can find out answer by dividing 21÷3 and the answer is 7

She can make 7 bird house

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
An 8-foot roll of wrapping paper costs $12.48. What is the price per inch?
Kisachek [45]

The price of this wrapping paper per inch is equal to $1,198.08.

<u>Given the following data:</u>

  • Cost of wrapping paper = $12.48.
  • Length of wrapping paper = 8 foot.

To determine the price of this wrapping paper per inch:

<h3>How to solve the problem.</h3>

In this exercise, you're required to solve for the cost of an 8-foot roll of wrapping paper that costs $12.48. Thus, we would convert the length of this wrapping paper in foot to inch and then multiply by $12.48.

<u>Conversion:</u>

1 foot = 12 inch

8 foot = X inch

Cross-multiplying, we have:

X = 8 \times 12

X = 96 inch

For price per inch:

Price = 12.48 \times 96

Price = $1,198.08

Read more on word problems here: brainly.com/question/13170908

3 0
2 years ago
⚠️HURRYPLEASE⚠️what procedure can be
KIM [24]

Answer:

multiplication

Step-by-step explanation:

540=a/11

you multiply by the reciprocal which would be 11/1

that then gives you 5940=a

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
The volume of a cube is V= S^3 where V is the volume and s is the length of one side what is the volume of a cube if the length
sammy [17]

The volume of cube is 1000 cubic feet

<em><u>Solution:</u></em>

Given that,

<em><u>The volume of cube is given by formula:</u></em>

V = s^3

Where,

V is the volume of cube

"s" is the length of one side

<em><u>What is the volume of a cube if the length of a side s is 10 feet</u></em>

Given, s = 10 feet

<em><u>Substitute s = 10 in given formula,</u></em>

V = 10^3\\\\V = 10 \times 10 \times 10\\\\V = 1000

Thus volume of cube is 1000 cubic feet

7 0
3 years ago
Other questions:
  • ASAP!!! PLEASE SHOW YOUR WORK!!!! <br><br> Solve the Equation<br><br> x - 12 ÷ 6 = 9
    7·1 answer
  • What term applies to plane ABC and plane EFG?
    15·1 answer
  • witch of the following question are correct a the product of 3/4 and 7/8 is less than 9/10 is less than 7/8. b the product of 1
    9·1 answer
  • A triangle △ABC has two sides of length x. What are all the possible types of △ABC?
    5·2 answers
  • What is -31+-4x=-5+-5(1+5x)
    11·1 answer
  • Karita had $138.72 in her checking account . She wrote checks for $45.23 and $18.00. Then she made a deposit of 75.85 into her a
    12·1 answer
  • Sandy purchased 3 pairs of shorts, 5 shirts, and 2 pairs of sandals. Which of the following expressions represents the number of
    15·1 answer
  • I NEED HELP ILL GIVE TONS OF POUNTS find the mean of the data in the pictograph below​
    9·2 answers
  • Stella buys a one-pint bottle of juice for $2.72. What is the unit rate of the
    6·1 answer
  • The angles of a triangle are described as follows: angle a is the largest angle; its measure is twice the measure of angle b. Th
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!