Im pretty sure the answer is around $1.50 per pound.
If you take the 6 pounds of apples and you multiply that by 0.50 you get $3.00 you subtract that from 12 and you still have $9.00 left. you take the $9.00 and divide that by 6 pounds you will get $1.50 per pound of banana.
Answer:
4
Step-by-step explanation:
you know what to do with a different person and you know what to do with 33rd grade and you know what to do with your child and your family
Answer:
read the explanation
Step-by-step explanation:
the first one is positive 24 and the second one is -2
Answer:
How far does Clare travel in one hour?
A: 36
How far does Clare travel in three hours?
A: 108
How far does Clare travel in 3.5 hours?
A: 126
Step-by-step explanation:
Find the Unit Value
72/2 = 36
Clare travels 36 miles per hour
Therefore, you must multiply the hours by the Unit travel time for the answers.
1 X 36 = 36
3 X 36 = 108
3.5 X 36 = 126