1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Natasha2012 [34]
2 years ago
11

Your cell phone plan is by the minute. each minute of use cost $0.10. create a relation that represents the amount spent, A, per

minute, m, of call time. Then, use the relation to find the amount spent if you talk 65 minutes.
​
Mathematics
1 answer:
Dmitriy789 [7]2 years ago
3 0

Answer:

Talking 65 minutes, $ 6.50 must be paid.

Step-by-step explanation:

Since your cell phone plan is by the minute, and each minute of use cost $ 0.10, to create a relation that represents the amount spent, A, per minute, m, of call time, and then use the relation to find the amount spent if you talk 65 minutes, the following calculations must be performed:

0.10 x M = A

0.10 x 65 = A

6.50 = A

Thus, talking 65 minutes, $ 6.50 must be paid.

You might be interested in
Jessica is walking home from a friend's house. After two minutes she is 1 mile from home. Twelve minutes after leaving, she is 0
777dan777 [17]

Step-by-step explanation:

In ten minutes she walked 1-0.5=0.5 miles.

60 minutes/10 minutes=6. So 0.5 miles ×6=3 miles per hour

8 0
3 years ago
How do I solve 3|x+10|=6
lianna [129]

Answer:

x=-8 x=-12

Step-by-step explanation:

Divide 3 to both sides

|x+10|=2

Set x+10 to equal 2 and -2

x+10=2 x+10=-2

solve both equations

x=-8/-12

5 0
3 years ago
CAN SOMEONE HELP ME PLEASE ASAP!
mariarad [96]

Answer:

880 feet per hour.

Step-by-step explanation:

26 inches to foot = 2.2

9 seconds to hour =  0.0025

2.2/0.0025 = 880 feet per hour.

If you need any more help please let me know and i will make a video for you.

4 0
2 years ago
I, so confused please help me asap!
Tamiku [17]

<u>Quadrilaterals</u> are <em>plane shapes</em> that are <u>bounded</u> by four <u>straight</u> sides. Thus, the required answers to the questions are:

46. True. Other examples include kites, rhombus, etc.

47. False.

46. When a <em>plane shape</em> is <u>bounded</u> by four <u>straight</u> sides of equal or different lengths, it is called a  <u>quadrilateral</u>. Examples include trapezium, kite, rhombus, rectangle, square, etc. Each of these examples has individual <u>properties</u>.

Thus the required answer to question 46 is; <u>True</u>. It can be observed that with respect to their <em>individual properties</em>, other <u>quadrilaterals</u> which have a pair of <em>opposite angles</em> to be <u>equal</u> include: kite, rectangle, rhombus, etc.

47. A <em>ray segment</em> is a given <u>line</u> that <u>points</u> or <u>heads</u> in a specific direction. So that the direction in which the ray moves is very<em> important</em>.

Thus in the given question, the <u>required</u> answer is; False. This is because the<u> two</u> given rays are moving in opposite directions. Though the two rays may have the <u>same</u> length of the <u>segment</u>.

For more clarifications on the properties of quadrilaterals, visit: brainly.com/question/21774206

#SPJ 1

7 0
1 year ago
Pls help ill mark brainliest
Andrei [34K]

Answer: 1 and 2/3

Step-by-step explanation:

since 1/5 goes to 1 it is multiplied by 5

so 1/3 times 5 is 1 and 2/3

8 0
2 years ago
Other questions:
  • How many fewer people attended the pacers games than atteneded the clippers game
    11·2 answers
  • Write the expression as a product: <br><br> (4a–3)^2–16
    7·1 answer
  • Find each percentage of 60.<br> 3% of 60
    5·2 answers
  • 1. A bag of apples at HEB costs $2.49 for 6 apples. What is the price per apple.
    8·2 answers
  • . (3, 6) and (6,9)<br> slope of the line
    5·1 answer
  • Which equation shows the variable terms isolated on one side and the constant terms isolated on the other side for the equation
    12·2 answers
  • the ratio of sallys height is 7:8. if the sum of their heights is 90 inches. how tall are sally and jack?
    15·1 answer
  • -5 is less than w, and 7 is greater than w
    7·2 answers
  • Part 1) A school is selling tickets to a play. Tickets cost $12 at the door and $8.50 if purchased in advance. The school has a
    12·1 answer
  • How do you graph y=8x?
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!