1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Misha Larkins [42]
3 years ago
7

Every day Matilda's mom goes to the store and buys apples and oranges for $22. Then today she returned home with 5 apples and 4

oranges for $40. Assuming the price doesn't change, how much do apples and oranges cost?​
Mathematics
1 answer:
BlackZzzverrR [31]3 years ago
3 0

Answer: $1.82

Step-by-step explanation:

You might be interested in
How do I work out this equation?
Annette [7]
a_{11}=2\cdot11^2+3\cdot11-2=2\cdot121+33-2=242+31=273
4 0
3 years ago
Please help asap algebra 1
damaskus [11]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

7+7+3= 17

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Express 16 as a difference of two prime numbers
sasho [114]
16 can be expressed as a difference of two prime numbers in two ways, which is:23 - 7 = 16, 19 - 3 = 16
Among the choices, 16 is expressed as (23 - 7), which is the difference of two prime numbers.

8 0
3 years ago
The Steckels decide to spend less on food and on entertainment in order to put more money into savings. Which graph could repres
Mila [183]

Answer:

The graph answer choices are needed to answer this question, otherwise no one can help you.

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
The length of a rectangle is four more than triple the width. if the perimeter is 120 inches, find the dimensions.
mezya [45]
120/2=60 (sum of both lengths)
4x+4=60
4x=56
x=14

length=46
width=14
5 0
2 years ago
Other questions:
  • a town's population is currently 5,500.if the population doubles every 91 years, what will the population be 182 years from now​
    10·2 answers
  • What is the length of ab
    12·1 answer
  • 2 1/4 pounds of chocolate cost $9.00. What is the price per pound?
    14·2 answers
  • she brought the cameras for $65 each and included a 60% markup to get the selling price ,what was the selling price for one came
    8·2 answers
  • What is the denominator of 13 over 107 in simplest form
    6·1 answer
  • What is the x-intercept of the continuous function shown in the table? (0, –8)  (0, 2) (–8, 0) (2, 0)
    14·2 answers
  • You have inherited a large collection of audio compact discs and decide to purchase a HiFi system to play them. At the retailer
    5·1 answer
  • If the sum of 4040 consecutive integer numbers is 2020, find out the absolute difference between the first number and the last n
    10·1 answer
  • Just soleve it and give me the answer
    10·2 answers
  • A certain hybrid car with a 16 gallon gas tank can travel 35 miles on battery alone and then it uses its gas. The car can then t
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!