1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Maksim231197 [3]
3 years ago
12

The graph of a line passes through the points (0, -2) and (6, 0). What is the equation of the line?

Mathematics
1 answer:
ra1l [238]3 years ago
4 0

Answer:

y=0.3x-2

Step-by-step explanation:

first find the gradient

m=y2-y1/x2-x1

m=0-(-2)/6-0

m=0.3

then use this equation

y-y1=m(x-x1)

y-(-2)=0.3(x-0)

y+2=0.3x-0

y=0.3x-2

You might be interested in
Which two numbers on the number line has an absolute value of 3?
Darya [45]

3 and -3



hope l hlped u have a good day("



hope

8 0
3 years ago
2, 344 a whole number, rational number, or integer
ohaa [14]

Answer:

2,334is a rational number because it can be expressed as the quotient of two integers: 2,344÷ 1

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Suppose a triangle has 2 sides of length 3 and 4 and that the angle between these two sides is 60 degrees. what is the length of
shusha [124]

Answer:

\boxed{b.\:\:\:\sqrt{13}}

Step-by-step explanation:

Let the third side of the triangle be h\: units.


We can apply the cosine rule to find h.


h^2=3^2+4^2-2(3)(4)\cos(60\degree)

We evaluate to obtain;

\Rightarrow h^2=9+16-24(\frac{1}{2})


\Rightarrow h^2=25-12


\Rightarrow h^2=13

We take the positive square root of both sides to obtain;

\Rightarrow h=\sqrt{13}


The correct answer is B.

8 0
3 years ago
Please some one help
garik1379 [7]

Answer: 3 and 7

Step-by-step explanation:

Hope this helps :)

8 0
3 years ago
did americans work less than 40 hours a week on average in 1984? in 1984, the gss included questions about the number of hours t
Aliun [14]

Answer:

878 gas

Step-by-step explanation:

89=5=7=9

5 0
2 years ago
Other questions:
  • 51.24 * 7.18 round each factor to its greatest place
    15·1 answer
  • if you biked for 7 miles and ran for 3 1/2 miles. what is the unit rate of miles you biked to miles run?
    9·1 answer
  • A bakery sells 10 peanut butter cookies for a total of $7.00. Find the unit rate​
    5·1 answer
  • Two numbers have a sum of 20 and a difference of 16 what are the two numbers
    6·1 answer
  • Solve y=3/2 plzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz help
    6·1 answer
  • What expressions are equivalent to 7^3 * 7^x
    10·1 answer
  • HELP PLEASE! ILL MARK BRAINLIEST!
    9·2 answers
  • Everytime Evan walks his neighbors. He gets $8 and he has four or five times and there's a video game
    10·1 answer
  • Use the distributive property to express 36 + 16. *
    13·2 answers
  • Find the surface area of the pyramid.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!