1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Novay_Z [31]
2 years ago
12

I need help with this please!​

Mathematics
1 answer:
12345 [234]2 years ago
4 0

Answer:

ok. i don't understand this so could u be more specific and tell me what's ur problem

You might be interested in
Alliya spent $6.70 on 12 pencils at the store. Her cost included $0.46 sales tax. How much did each pencil cost? Enter your answ
Kay [80]
Im pretty sure the answer is .52 I got this by subtracting the toatl by the sales tax and then dividing that total by how many pencils were bought : 6.70-.42=6.24, 6.24/12=54
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Is the given pair a solution <br>y=-x -2; (2,-4)
nignag [31]
Yes
because
when x =2 then y = -(2) - 2 = -4

so (2,-4) is a solution

hope it helps
6 0
3 years ago
The revenue from selling xshirts is r(x) = 12x.
algol [13]

Answer:

D. p(x)=7x-20

Step-by-step explanation:

r(x) = 12x\\c(x) = 5x + 20\\p(x) = r(x)-c(x)\\p(x)=12x-(5x+20)\\p(x)=12x-5x-20\\p(x)=7x-20

Simply subtract the two functions from each other and simplify to get the result.

4 0
3 years ago
A teacher is making a seating chart in order to group his class of 30 students. He puts 5 students in each group.
Irina18 [472]

Answer:

he should divide to find how many students

Step-by-step explanation:

30 ÷5=6

5 0
2 years ago
Angle x is coterminal with angle y. If the measure of angle x is greater than the measure of angle y, which statement is true
miss Akunina [59]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

I took the quiz on edg

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please help me with this question.
    8·2 answers
  • Show all steps to solve:<br> 3( 1/6+2/9) + (-2)
    8·1 answer
  • What is .18 divided by 5.698 plz help me it’s due in 30 min
    8·1 answer
  • Make $5 using 12 coins. You must use at least one of each kind of coin; half-dollars, quarters, and dimes
    11·1 answer
  • Help ........................................................
    13·2 answers
  • Write a proportion
    14·2 answers
  • I need help on this ill give brainlst to first and if anyone else answers ill give 5 stars ​
    12·1 answer
  • Is the point (3, 11) a solution for the linear equation 1/3x + y = 12? Explain.
    12·1 answer
  • 193 is what percent of 256? Round to the nearest thousandth.
    5·1 answer
  • I HATE MYMATHS HELP ME PLSSSS
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!