1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
VikaD [51]
3 years ago
11

Plz help me!!!!!!!!!!!

Mathematics
2 answers:
Elenna [48]3 years ago
8 0

Answer:

triangle d

Step-by-step explanation:

it seems as though the others are right triangles are close to it, except for d

DENIUS [597]3 years ago
7 0

Answer:

what is the lesson that you are doing i may be able to help

You might be interested in
ALGEBRA
Lyrx [107]

Step-by-step explanation:

1. yes 4+16 = 20

2. yes 32 - 4 = 28

3. yes 4(10) = 40

4. no 24/6 = 4

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is a factor? _____________________________________________
andriy [413]

Answer: What is a factor?

A factor is a  a divisor of an integer n, also called a factor of n, is an integer m that may be multiplied by some integer to produce n. In this case, one also says that n is a multiple of m. An integer n is divisible by another integer m if m is a divisor of n; this implies dividing n by m leaves no remainder.

Step-by-step explanation: Why can’t certain expressions be factored?

Because there are no common factors other than 1 the constants cannot be factored. And, because there is no x in the second term (10), we cannot factor an x out of the two terms.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Simplify (-5i)+(5-1)+6
Liono4ka [1.6K]

Hi there


-5i + 5-1 + 6

= -5i + 11- 1

= 5i + 10

That's the answer :0

I hope that's help... Do you have any question ?

5 0
3 years ago
I aint gonna lie this is easy points hehehehe
Minchanka [31]
The answer is 8/125.....
4 0
3 years ago
Marco's bought a bookcase that was 25% of the regular price. He also bought a package of pens for $3 He paid a total of $60 for
Mila [183]
The regular price of the book case costed $14.25
5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 8 times the difference of a number and 3 is equal to the number increased by 25. what is the number?
    15·1 answer
  • Select the three unit rates that can be used to describe the price of coffee. $2.10 per cup $6.00 per 16 ounces $8 per can $11 p
    15·2 answers
  • Some people think it is unlucky if the 13th day of a month falls on a Friday. Show that in every calendar year (non leap or leap
    5·1 answer
  • Solve for x. 2 3 (x + 7) = 10
    10·1 answer
  • What is 3 feet less than the Legnth <br> three less than the length
    12·1 answer
  • 9x+10y =1 9x-6y=-15 solve using elimination
    9·1 answer
  • A worker earns $10.40 per hour. How much money is earned in one 8-hour workday?
    10·1 answer
  • I KNOW IT IT LONG BUT PLEASE HELP ME PLEASE
    9·2 answers
  • Give the slope of a line perpendicular to y = -5<br> PLEASE I NEED HELP
    10·1 answer
  • How do i do this?....... ​
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!