Answer:
$890,187
Explanation:
the number of equivalent units completed = units started + beginning work in process = 69,000 units + 29,000 = 98,000 units
the number of units completed and transferred out = 29,000 + 69,000 - 15,000 = 83,000
ending WIP equivalent units:
- materials cost 100% = 15,000
- conversion costs 50% = 7,500
total materials cost per unit = $555,000 / 98,000 units = $5.663265
total conversion costs per unit = $458,100 / 90,500 units = $5.061878
total cost of manufactured goods under the weighted average method = 83,000 x ($5.6633 + $5.0619) = $890,187
Answer:
The weekly revenue is maximum at x=1.67.
Explanation:
The given function is
.... (1)
where, f(x) is the total revenue at price x.
We need to find the price x at which the weekly revenue is maximum.
The leading coefficient of the given function is -300, which is a negative number. So, it is a downward parabola and vertex of a downward parabola is the the point of maxima.
If a parabola is defined as
... (2)
then the vertex of the function is

From (1) and (2) it is clear that

The given function is maximum at




Therefore the weekly revenue is maximum at x=1.67.
I have no clue but maybe because the influencer is more popular
Answer:
Inventory $16,933
Notes receivable—due before December 31, 2018 368
Debt investments (short term) 2,008
Accounts receivable 5,785
Cash 9,215
Explanation:
Current Assets Section consists of Asset items that can be converted into cash within the period of 12 months.
Conversion happens in order of liquidity. Which means how much cash can be realized from conversion of a non-monetary asset in short term.
The order is given as <em>below</em>:
Inventory $16,933
Notes receivable—due before December 31, 2018 368
Debt investments (short term) 2,008
Accounts receivable 5,785
Cash 9,215