1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alchen [17]
3 years ago
7

Moesha needs $79 for a class trip. She already has $22 and she can earn the rest by babysitting for 8 hours. If h represents her

hourly earnings,
which of the following equations can be solved to find Moesha's hourly
earnings? Select all that apply.

Mathematics
2 answers:
Karolina [17]3 years ago
7 0

Answer:

79.5 = 22.35 + 8

I got it correct with with answer.

elena55 [62]3 years ago
6 0

Answer:

79-22=8h

Step-by-step explanation:

She can earn the rest by babysitting for only 8 hours,

so take 22 from 79, divide the total by 8 and that is how much she gets per hour (8h)

You might be interested in
How can Ann group 38 rocks different
Zanzabum
She can put the rocks into,
2 groups of 19
Or one group of 38.
3 0
3 years ago
Need help due tomorrow
nika2105 [10]
250cm^2

To find the area of shape B we need to find the factor by which you multiply to get from 12 to 15. To find this we divide 15 by 12 to get 1.25. We now multiply the area of shape A (200) by the factor 1.25 to get the answer. The answer is 250cm^2.

Hope this helps! Please make me the brainliest, it’s not necessary but appreciated, I put a lot of effort and research into my answers. Have a good day, stay safe and stay healthy.
3 0
3 years ago
Write each rational number as a terminating decimal.<br> 1. 19/20<br> 2. -1/8<br> 3. 17/5
Dima020 [189]
19/20= 0.95
-1/8= -0.125
17/5= 3.4
HOPE THIS HELPS!
8 0
4 years ago
Read 2 more answers
Matt and Mark went to El Rodeo to have some dinner. Matt ordered 3 tacos and 2 enchiladas, which cost him $4.93. Mark ordered 2
lord [1]

Answer:

The cost of one taco is $0.87 and the cost of one enchilada is $1.16

Step-by-step explanation:

Let the cost of tacos be X

and cost of enchiladas be y

So, by using given data, we have following equations

3X + 2Y = 4.93             (1)

2X + 4Y = 6.38             (2)

So, first multiply 1st equation by 2 and 2nd equation by 3, then subtracting 1st equation by 2nd.

= 2 × ( 3X + 2Y = 4.93)       (1)

= 3 × (2X + 4Y = 6.38)        (2)

= - (6X + 4Y = 9.86)              (1)

= 6X + 12y = 19.14            (2)

= 8Y = 9.28

Y = 9.28 ÷ 8 = 1.16

By putting the value of Y in equation 1, we get

3X + 2(1.16) = 4.93

3X + 2.32 = 4.93

X = 2.61 ÷ 3 = 0.87

Hence, the cost of one taco is $0.87 and the cost of one enchilada is $1.16.

8 0
3 years ago
yesterday the temperature was 7 degrees fahrenheit . Today the temperature is 0 degrees fahrenheit . What was the change in the
lawyer [7]

Answer:

-7

Step-by-step explanation:

HOPE THIS HELPS

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Area = 48 mi?
    15·2 answers
  • Evaluate the following when a=2 b=-3 and c=4:
    11·2 answers
  • What are the answers please help ?!
    12·2 answers
  • 24 of 36. I'm doing fractions as percentages.
    11·2 answers
  • If the exterior angle of a polygon is 29 degrees what is the interior angel?
    13·1 answer
  • A motor racing circuit has length 5 5/6 miles. A straight section of the circuit has 1 1/4 miles. What fraction of the circuit i
    9·1 answer
  • Sam wrote on the board counting numbers from 12 to 111:12, 13, 14, ..., 110, 111. How many digits did Sam write?
    14·2 answers
  • I WILL GIVE YOU BRAINLY PLSS!!!
    9·1 answer
  • There are 90 total days in winter. If it snowed on 30% of the days, on how many days of winter did it snow?
    12·2 answers
  • What is the solution to 2x²+8x=x²-16?<br> O x=-4<br> O x=-2<br> O x=2<br> Ox=4
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!