Answer:
A 7-pack of frozen waffles costs $4.80.
Step-by-step explanation:
What is the unit price, rounded to the nearest cent?
Answer:
B: 76
Step-by-step explanation:
I have to put an explanation.I don't have an explanation.
Answer:
Y1 is parallel to Y2 and L1 to L2.
Step-by-step explanation:
A line is 180°. To find the degree the angles I subtracted 117 and 63 by 180 to find thair respective angles. (Also 117+63 equil 180) meaning that the Y's and L's are parallel to each other.
Answer:
I Know it is B trust me
Step-by-step explanation:
Answer:
There are approximately 171 families in the sample.
Step-by-step explanation:
Percentile meaning:
When a value V is said to be in the xth percentile of a set, x% of the values in the set are lower than V and (100-x)% of the values in the set are higher than V.
Twenty-four of the families in the sample turned on the television for 23 hours or less for the week. The 14th percentile of the data is 23 hours.
This means that 24 is 14% of the total number of families.
Approximately how many families are in the sample?
Using a rule of three.
24 - 0.14
x - 1
0.14x = 24
x = 24/0.14
x = 171.4
Rounding to the nearest integer
There are approximately 171 families in the sample.