1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Scorpion4ik [409]
3 years ago
6

If you had a cube with a side length of 4, how can your write the calculations in exponential form?

Mathematics
1 answer:
umka21 [38]3 years ago
8 0

4^3

you can write it like 4 × 4 × 4

you can also call it "Four to the Third power".

You might be interested in
The area shaded purple contains the solutions to this system of equations. Which ordered pair is a solution to the system?
Ksivusya [100]

Answer: -60,20

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Mr. Dash recorded the odometer
Ahat [919]

Answer:

  • $47.69

Step-by-step explanation:

<u>Total miles per trip:</u>

  • 23219.1 - 23125.6 = 93.5 miles

<u>Amount reimbursed:</u>

  • 93.5*$0.51 = $47.69
6 0
2 years ago
Part A: The sum of the measures of UWZ is 90, so UWV and UWZ are_________ angles.
kiruha [24]

Answer: A. UWV and UWZ are complementary angles.  

 B.They do not overlap, so UWV and VWX are supplementary  angles

Step-by-step explanation:

Complementary angles add up to 90.

Supplementary angles do not overlap.

4 0
2 years ago
Can someone please help me and explain?
Aleks [24]
Have a nice day hope this helps

7 0
3 years ago
What is the unit rate $1.29 for 15oz to nearest tenth
Nina [5.8K]

Answer:

The unit price of an item is the cost for each unit.

The unit price may be calculated for several reasons.

It will allow an easy comparison of the cost of the same quantity of items that come in different sizes.

For example, Company A sells peaches in a can. Their can holds 16 oz of peaches at a price of $1.60. Company B also sells peaches in a can, but their can holds 10 oz of peaches at a price of $1.10. At first glance, Company B looks like they might have cheaper peaches because of the lower overall price, but when you calculate the unit price, you get a more accurate way to compare.

For Company A, $1.60 ÷ 16oz = $0.10 per ounce.

For Company B, $1.10 ÷ 10oz = $0.11 per ounce.

The peaches are measured with ounces as the unit, so now that we have unit prices, we can definitely tell that Company A is the better deal, if you like peaches!

Unit price can also be helpful to find the cost of a single item when many items are purchased together. This may be required if the items are going to be divided up and resold. It could also be useful if several people will pay together with each person paying their fair share of the cost based on how many items they receive.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • WHAT IS THE SURFACE AREA OF THE FIFURE?
    12·1 answer
  • Identify the variation as direct, inverse, joint or combined. l=cmn
    10·2 answers
  • If a shoebox measures 6 cm high, 7 cm wide, 20 cm long, what is its volume?
    6·1 answer
  • QOTD: What's 658x923? Do NOT use a calculator. Whoever, answers this correctly, I will give BRAINLIEST.
    7·2 answers
  • This question is designed to be answered with a calculator.
    6·1 answer
  • Let A={1'3'5'6}<br> B={0'7}<br> check whether A and B are disjoint sets
    14·1 answer
  • What fraction is equal to 50% of 1/4?
    9·1 answer
  • I can't figure it out. <br>2x+2y=2<br>-4x+4y=12<br>​
    14·1 answer
  • Factor the quadratic expression in the equation y = 2x2 + 8x - 154 and find the zeros of the equation. Then
    9·1 answer
  • 5.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!