1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
PtichkaEL [24]
3 years ago
5

John has $65 in his piggy bank. He wants to buy a new gaming

Mathematics
2 answers:
Bumek [7]3 years ago
8 0

John need to save 2 dollars for 96 days

alekssr [168]3 years ago
4 0

Answer:

96 days

Step-by-step explanation:

Since he already has $65 we will subtract this from $257. This leaves us with $192 to earn. Dividing $192 by 2 (Because John is getting $2 per day) will result in 96.

You might be interested in
The model below represents the equation shown. What is the value of x?
Angelina_Jolie [31]

Answer:

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
A group of adults plus one child attend a movie at Regal Cinemark. Tickets cost $11 for adults and $7 for children. The total co
sergij07 [2.7K]

Answer:

Y=11x+7

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Determine the domain of the following graph:
Rama09 [41]

Answer:

         

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
4. Seven times the difference of a number k and five is twenty-onel
laila [671]

Answer:

k = 8

Step-by-step explanation:

7(k - 5) = 21

k - 5 = 3

k = 8

Hope this helps!

4 0
2 years ago
Who can help me?<br>please<br>Thank you​
4vir4ik [10]

The sum of the interior triangles in a triangle is 180, so if we add all the angle measures together, we should get 180. Therefore, we can make an equation like this,

110-2x+x+50+5x-40=180

Simplify this.

4x+120=180

4x=60

x=15

Now we can find each angle measure.

110-2x

110-2(15)

110-30

80

x+50

15+50

65

5x-40

5(15)-40

75-40

35

So the angle labeled 110-2x is the largest angle in the triangle.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Write a sentence that compares the value of the 9s in 199,204.
    5·1 answer
  • Round fraction as a decimal round three decimals place 6/13
    15·1 answer
  • Luke jogged a total of 56.5 miles last week.  If Luke jogged the same distance, d, each day for 3 days and half that distance on
    11·2 answers
  • The product of 5 and x squared
    6·2 answers
  • Need help got 40mins left almost done with class if you can help with algebra 2 class let me know so I can personal message you
    14·2 answers
  • Betsy has 10 more dimes than quarters if she has 3.45 how many coins does she have
    11·1 answer
  • Simplify the expression. 4p−5(p+6)
    6·2 answers
  • Write a system of linear equations for the graph below
    10·1 answer
  • Luna flew from Boston to Orlando with a stop in Atlanta to switch planes. The flight from Boston to Atlanta was 3 hours and 30 m
    8·2 answers
  • 3/4 pound of Colby cheese costs $1.69. Find the unit price per pound. (3/4 pound=12)
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!