Answer: 13.5 ounce bottle for $2.19
a 29.2 ounce bottle for $5.37
The 29.2 ounce bottle is better
Step-by-step explanation:
13.5 ounce bottle for $2.19
a 29.2 ounce bottle for $5.37
find the ratios
13.5/2.19 = $6.16 per unit
29.2/5.37 = $5.44 per unit
I believe the answer is 60 degrees I am a little confused by that question though
The formula for cosine is adj/hyp. For angle B, 10 is the adjacent and 24 is the opposite. The hypotenuse ( in this case, 26) is the longest side. the ratio for angle b would be 10/26.
Answer:
Step-by-step explanation:
