1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
hodyreva [135]
3 years ago
12

A savings and loan association needs information concerning the checking account balances of its local customers. A random sampl

e of 14 accounts was checked and yielded a mean balance of $664.14 and a standard deviation of $279.29. Find a 99% confidence interval for the true mean checking account balance for local customers.
Mathematics
1 answer:
Marina86 [1]3 years ago
4 0

Answer:

The 99% confidence interval for the true mean checking account balance for local customers is ($439.29, $888.99).

Step-by-step explanation:

We have the standard deviation for the sample, which means that the t-distribution is used to solve this question.

The first step to solve this problem is finding how many degrees of freedom, we have. This is the sample size subtracted by 1. So

df = 14 - 1 = 13

99% confidence interval

Now, we have to find a value of T, which is found looking at the t table, with 13 degrees of freedom(y-axis) and a confidence level of 1 - \frac{1 - 0.99}{2} = 0.995. So we have T = 3.0123

The margin of error is:

M = T\frac{s}{\sqrt{n}} = 3.0123\frac{279.29}{\sqrt{14}} = 224.85

In which s is the standard deviation of the sample and n is the size of the sample.

The lower end of the interval is the sample mean subtracted by M. So it is 664.14 - 224.85 = $439.29

The upper end of the interval is the sample mean added to M. So it is 664.14 + 224.85 = $888.99.

The 99% confidence interval for the true mean checking account balance for local customers is ($439.29, $888.99).

You might be interested in
-3x = 36 X = ________ can someone answer this plz
koban [17]

Answer:

-12x

Step-by-step explanation:

36÷(-3)= -12

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
29. The table below represents the relationship of the price of carrots to their weight in ounces in a market: Price Weight, in
Alinara [238K]

The proportional relationship that represents the market that sells their carrots at a lower rate per pound is: y = 1.6x.

<h3>What is a proportional relationship?</h3>

A proportional relationship is a function in which the output variable is given by the input variable multiplied by a constant of proportionality, that is:

y = kx

In which k is the constant of proportionality.

From the table, the rate is:

k = $8.8/4.4 = 2.

From the market, the rate is:

k = $4.8/3 = $1.6.

Hence the equation is y = 1.6x.

More can be learned about proportional relationships at brainly.com/question/10424180

#SPJ1

3 0
1 year ago
Linear inequalities<br> What is the solution to:<br> -1/3 a + 4 ≤ 0
kati45 [8]

Step-by-step explanation:

-1/3 a + 4 ≤ 0

3*(-1/3a) + 4*3 ≤ 0*3

-a + 12 ≤ 0

12 ≤ a

12 ⩾a

a⩾12

8 0
2 years ago
Graph the line. y=-4x+6 what the graph
Aloiza [94]
So the -4x is the M and then 6 is the B. So m is the slope and B is the y-intercept. The 6 goes on the y axis and the -4 will be how the line looks. It’ll be rise (-4) over run (1).

4 0
2 years ago
What is the area of 1/2x6x6?
NISA [10]
18 units of whatever the measure is
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • en la noria que hay instalada en un parque de atracciones la amplitud entre cada una de las cabinas es de 18º Calcula el número
    6·1 answer
  • How do I find the unit rate of $7.96 for 5 pounds?
    5·1 answer
  • Find the value of x.
    8·2 answers
  • An object is dropped from a bridge and allowed to freefall to the ground. The height of the object over time can be modeled usin
    6·2 answers
  • The measure of the supplementary of an angle is 40 more than 2 times the measure of the complement of an angle. Find he measure
    12·1 answer
  • The product of 5 more than a number, and 4
    6·2 answers
  • A pet store sells dog food in a 3-pound bag for $12.00 and a 5-pound bag for $14.25. Which bag of dog food is the better buy? Ex
    5·1 answer
  • Follow the steps for division. Please help out . Just tell me what right in those boxes
    5·1 answer
  • Does anyone know this
    9·1 answer
  • Plz help I’m not good with math!!
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!