1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alekssandra [29.7K]
3 years ago
9

2. Consider the following system of equations.

Mathematics
1 answer:
Mekhanik [1.2K]3 years ago
3 0

Answer:

see below

Step-by-step explanation:

a.

first equation: slope = 2, y intercept = (0,4)

second equation: slope = -1, y intercept = (0,5)

b.

They are intersecting lines. They don't have the same slope so they aren't parallel and they obviously aren't the same equation so they aren't the same line.

You might be interested in
Find f(g(x)) and g(f(x)).<br> f(x)=x²-2 and g(x)=√x+1
Archy [21]

Answer:

1. x - 1

2. \sqrt{x^2-1}

Step-by-step explanation:

f(g(x)) = \sqrt{x+1}^2 - 2\\ = x + 1 - 2\\= x - 1

g(f(x)) =\sqrt{x^2-2+1}\\ = \sqrt{x^2-1}

6 0
2 years ago
Marshall's mom buys 2 boxes of granola bars each week. each box contains 8 granola bars. if she continues buying 2 boxes each we
sukhopar [10]
She buys 2 boxes each week for a year (there is 52 weeks in a year) = 2 x 52 = 104 boxes per year
if each box contains 8 granola bars...and she buys 104 boxes, then she buys:
104 * 8 = 832 granola bars
6 0
3 years ago
.
Kamila [148]

Answer:I forgot how to do that

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE ANSWER NUMBER 17
zzz [600]
A=1 and 2
B=2 and 4
C=1,2,7 and 14
D=1,2,4,and 8
7 0
4 years ago
Bella spent 15% of her paycheck at the mall, and 40% of that was spent at the
Bingel [31]

Answer:

$229

Step-by-step explanation:

Pay check = P

so

Total spent movie  T = $13.74

T = 0.4 *0.15* P = $13.74

The 40% on the Movie Theatre spending is part of the 15% spending at the mall.

So 40% of 15% of the Pay Check = $13.74

P = $13.74 / (0.4*0.15)  =  34.35/0.15 = 229

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A factory has a linear cost function f(x)= ax+b , where b represents fixed costs and a represents the labor and material costs o
    11·1 answer
  • 5-2.32=<br> what’s the answer
    5·1 answer
  • A card is drawn one at a time from a
    8·1 answer
  • Hiiooo! Could someone please help me with this problem❤️❤️
    9·1 answer
  • Please help me with this problem<br> Question: 5d - 6 + 8 -3d = 12
    10·2 answers
  • If a pack of ramen noodles cost $3.48 what is the unit rate (in cents)?
    12·1 answer
  • Urgent please help..
    9·1 answer
  • In isosceles triangle WXY, XY is 13 inches in length and WY is 10 inches. What is the length of XZ? answer asap please
    12·1 answer
  • In Eddies grade, 34 students are enrolled in health and 51 students are not. What percentage of the students in the school are e
    7·1 answer
  • Whoever gets it right can have brainliest but answer ASAP!
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!