1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SVEN [57.7K]
3 years ago
5

Daisy wants to find out where the greatest number of people buy fast food for lunch. He surveys every fourth person on a random

street and asks them where they get food for lunch regularly?
A. ask people their favorite lunch food.
B. survey all people in the Area.
C. ask people where they get breakfast.
Mathematics
2 answers:
vekshin13 years ago
6 0

Answer:

B

Step-by-step explanation:

that way when surveying everyone she’ll know the exact number

NemiM [27]3 years ago
4 0
B. Survey all people in the Area.
This is the correct answer because it’s a ways to get the whole crowds perspective. Hope this helped!!
You might be interested in
Pls look at picture and answer
Kay [80]

Answer:

i cant see the picture

Step-by-step explanation:

it looks pretty blurry

3 0
3 years ago
Calculating the Measures of Interior Angles of a Triangle
Lubov Fominskaja [6]
Angle B is the linear pairs with 60°, so the size is 180-60=120°

Angle ABC is the linear pair with 120°, so the size is 180-120-60°

Angle A corresponds to angle 60°, so they are equal

Angle BAC is the linear pair with angle A and angle 70°, so 180-(60+70)=50°

Angle ACB is 180-(50+60) = 70°

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
what is the difference between drawing and constructing something? so for example, what is the difference between drawing a perp
ololo11 [35]

Answer:

Well for constructing your gonna need a compass and measure the length of the line your constructing and a drawing is just a free draw without a compass perpendicular lines are straight on both sides

6 0
3 years ago
Josh bought 24 pounds of rice for $10. How many dollars did he pay per pound of rice?
8_murik_8 [283]

To find the cost per pound of rice, we can divide.

10 / 24 ≈ $0.42

A pound of rice approximately costs $0.42

Best of Luck!

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Given f(x) = 3x+4 . What is f(8)
DerKrebs [107]
If x=8 {f(8)=3x+4}, the answer is 28.


Comment the correct answer. 
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the range of the function on the graph?
    5·2 answers
  • At 9:00 on Saturday morning, two bicyclists heading in opposite directions pass each other on a bicycle path.The bicyclist headi
    10·2 answers
  • The square shown is composed of smaller equally-sized squares. The shaded section has an area of 9/25 square inches. What is the
    15·1 answer
  • Employee I has a higher productivity rating than employee II and a measure of the total productivity of the pair of employees is
    12·1 answer
  • Please simplify the following distributive property expression:
    10·1 answer
  • The graph of the parent function f(x) = x3 is transformed such that g(x) = f(–2x). How does the graph of g(x) compare to the gra
    12·2 answers
  • Please help!!
    7·1 answer
  • Name
    13·2 answers
  • Help my little brother ​
    8·1 answer
  • Does friction increase speed ? ​
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!