1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anna007 [38]
3 years ago
12

Is 16/36 the same value of 4/9?​

Mathematics
1 answer:
julia-pushkina [17]3 years ago
8 0

Answer:

Yes, 16/36 and 4/9 are equivalent fractions; the latter is the simplified form of the original fraction: 16/36.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Find the equation of the function in the graph.
GuDViN [60]
D. y = x^2 because it is a parabola so the function needs to be quadratic
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Why might where you live be a factor in determining your utility costs?
marissa [1.9K]

Answer:

It depends on how much sun the place receives, how much it is shaded. temperature in the area. Do you have solar panels, electric heat, gas? All these factors determine utility cost.

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Explain the equation used to solve for the axis of symmetry.
sertanlavr [38]

Answer:

What the first person said

6 0
3 years ago
50 POINTSSSSS! PLEASE HELP! Josefina is inscribing a square in a circle with center c. She first uses a straight edge to draw a
Brums [2.3K]
Use a straight Edge to connect the four points

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 9-ounce can of peaches sells for $1.26. Find the unit price.​
Alja [10]

Answer:

0.14 per ounce

Step-by-step explanation:

1.26 ÷ 9= 0.14

Hope this helps! :)

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Select the correct answer.
    8·1 answer
  • You run around the perimeter of the baseball field at a rate of 9 ft. per second. How long does it take you to run around the ba
    11·1 answer
  • Find the mean, median, and mode 15,3,11,15,1,14,7,2,1,1,2
    8·2 answers
  • explain why it is possible to draw more than two different rectangles with an area of 36 square units but it is not possible to
    9·1 answer
  • A group of students is arranging squares into layers to create a project. The first layer has 6 squares. The second layer has 12
    7·1 answer
  • -6/5<br> A. irrational<br> B. rational<br> C. integer<br> D. natural
    7·1 answer
  • 2.6 as a mixed number
    14·2 answers
  • 100 people at dinner. 90 had French heritage, 80 had English heritage, and 75 had Native American heritage. At least how many ha
    14·2 answers
  • Two chemists working for a chicken fast-food company, have been producing a very popular sauce. Let’s call then Jesse and Mr. Wh
    7·1 answer
  • Materials
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!