1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ad libitum [116K]
2 years ago
12

PLEASE SERIOUSLY, I REALLY NEED HELP WITH THIS, I ASK YOU PLEASE

Mathematics
1 answer:
nika2105 [10]2 years ago
3 0

Answer:

right now if you were to have a coke depending on the weather is from where you are standing effect how long it will take to melt

Step-by-step explanation:

You might be interested in
How many people will there e be in that year
boyakko [2]

Answer:

what year

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Help Me Plzzzzz
Anastaziya [24]

Step-by-step explanation:

wheres the decimal to compare it to

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
two bike riders ride around in a circular path. The first rider completes one round in 15 minutes and the second rider completes
katrin2010 [14]

Answer:

Rider 1 does one round in 15 min, and will complete another in each consecutive multiple of 15 min

Rider 2 does one round in 18 min, and will complete another in each consecutive multiple of 18 min

Assuming that they start together, they will complete another round together in a time that is both multiples of 15min and 18 min.

Then we need to find the smallest common multiple between 15 and 18.

To smallest common multiple between two numbers, a and b, is equal to:

a*b/(greatest common factor between a and b).

Now, the greatest common factor between 15 and 18 can be found if we write those numbers as a product of prime numbers, such as:

15 = 3*5

18 = 2*3*3

The greatest common factor is 3.

Then the smallest common multiple will be:

(15*18)/3 = 90

This means that after 90 mins, they will meet again at the starting place.

3 0
3 years ago
Help asap pls
Svet_ta [14]

Answer:

Eating dinner and eating dessert are dependent events because

P(dinner) . P(dessert) = 0.9 × 0.6 = 0.54 which is not equal to

P(dinner and desert) = 0.5 ⇒ answer A

Step-by-step explanation:

* Lets study the meaning independent and dependent probability  

- Two events are independent if the result of the second event is not

  affected by the result of the first event

- If A and B are independent events, the probability of both events  

 is the product of the probabilities of the both events

- P (A and B) = P(A) · P(B)

* Lets solve the question  

∵ There is a 90% chance that a person eats dinner

∴ P(eating dinner) = 90/100 = 0.9

∵ There is a 60% chance a person eats dessert

∴ P(eating dessert) = 60/100 = 0.6

- If eating dinner and dating dessert are independent events, then

 probability of both events is the product of the probabilities of the

 both events

∵ P(eating dinner and dessert) = P(eating dinner) . P(eating dessert)

∴ P(eating dinner and dessert) = 0.9 × 0.6 = 0.54

∵ There is a 50% chance the person will eat dinner and dessert

∴ P(eating dinner and dessert) = 50/100 = 0.5

∵ P(eating dinner and dessert) ≠ P(eating dinner) . P(eating dessert)

∴ Eating dinner and eating dessert are dependent events because

  P(dinner) . P(dessert) = 0.9 × 0.6 = 0.54 which is not equal to

  P(dinner and desert) = 0.5

8 0
3 years ago
If a pair of shoes has an original price of 80 and they are on sale for 48, what is the percent of discount?
defon
60% is the correct answer.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Your friend incorrectly says the solution to the equation 11.2y - 7.4y=141.36 is y=7.6 what error did your friend make?
    10·2 answers
  • Which of the following shows 2.684 rounded to the nearest hundredth
    6·1 answer
  • Using the Property of Equality, fill the blanks with the correct value to show the solution for y
    10·2 answers
  • Find the radius of each circle.<br> 17) circumference = 62.8 mi
    15·1 answer
  • Evaluate 4. (106) - 5°​
    12·1 answer
  • determine which choice is a better buy show work 12 oz bag of noodles for $2.39 or 16 oz bag of noodles for $3.25
    13·1 answer
  • What is 2ft/24inch scaled up by a factor of 10?
    5·1 answer
  • How many 1/6 cup serving of rice and in 2/3 cup of rice
    13·1 answer
  • PLEASE HELP QUICK! 20 POINts AND CORRECT
    9·2 answers
  • PLEASE HELPP!! ASAPPP !!!!
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!