1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Free_Kalibri [48]
3 years ago
10

The medians of triangle XYZ intersect at Point P. If PY=12, what is VY?

Mathematics
1 answer:
AlekseyPX3 years ago
3 0

Answer:

18

Step-by-step explanation:

PY = \frac{2}{3} YV

\frac{2}{3} YV = 12

VY = 18

You might be interested in
Levi is going to see a movie and is taking his 5 kids. Each movie ticket costs $14 and there are an assortment of snacks availab
olga nikolaevna [1]

Answer:

Levi would have to pay $94 if he bought all 5 kids movie tickets and 6 snacks for everyone to share (god that's a lot of money for a movie)

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
mark borrows $2,100 at an 8% simple intrest rate for 9 months. What is the amount he is being charged for borrowing the money
Taya2010 [7]

Answer:

$ 126

Step-by-step explanation:

9 months is  3/4  of one year

2100 * 3/4 * .08 = 126 dollars interest

6 0
2 years ago
Can someone help me with this
melisa1 [442]
First part
option 2 p=KB

second part
p=$155,000k

or we can also find the value of k first
then the answer will be different :/
7 0
1 year ago
Find the domain of the graphed function plz lol
Luba_88 [7]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

we have to find for what value of x the graph exists.

1) start to see on the left

- the graph ”hasn’t a start“ so it continues to go until -oo

2) notice that the graph stops  when x = 0

3) match the two informations

x≤0

8 0
3 years ago
I need the answer by 11:59 pleaseee
Softa [21]

Answer:

liar ughh

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Other questions:
  • A university has 34,890 students. In a random sample of 270 students, 18 speak three or more languages. Predict the number of st
    15·1 answer
  • Can somebody help me with this?
    15·1 answer
  • What is 3m-7n=p for m
    13·1 answer
  • Find least common multiple of 12, 2, and 4.
    15·1 answer
  • 4.OA.2: The Turner family uses 548 liters of water per day. The Hill family uses 3 times as much water per day. How much more wa
    8·1 answer
  • Find the slope from the given table<br>​
    5·2 answers
  • Parallelogram P was dilated to form parallelogram p'<br><br> What is the value of x?
    13·1 answer
  • What is the slope of the function?<br> O-3<br> 0-2<br> O 3<br> O 4
    15·2 answers
  • Mica is making a paste for an art project. He mixes 8 cups of water with glue. If he wants to make a double batch how many quart
    9·1 answer
  • If pound of cheese costs $3.43, what is the cost per pound?<br> PLS HELP
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!