1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
qaws [65]
3 years ago
5

Write an equation in point-slope form and slope-intercept form

Mathematics
1 answer:
suter [353]3 years ago
7 0

Answer:

epresented on the horizontal axis and elevation on the vertical axis. For each situation, decide if the ... (from Unit 3, Lesson 4). 4. Each square on a grid represents 1 unit on each side. Match the numbers with the slopes of the lines. 1. - 7 / 1. C.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
How do you solve substitution problems in Pre Algebra
Rus_ich [418]
You multiply both of the equations until you have two of the same term the same like for example, say I have 4x and 5x. You want to multiply until both have the same number, so multiply 5x by four, then multiply 4x by five, and you will get 20x, then both of those cancel out and you will be left with the other variable, and you just solve like a normal equation.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Carissa and Louann both have savings accounts. Carissa has $250 in her account and deposits $80 per month. Louann has $1230 in h
zlopas [31]
Carissa value after x months=current+amount deposited
louan value after x months=current-amount taken out

carissa depositied=amount per month times x months=80x
louan take out=amount per month tiems x months=60x

when wil amount be equal
se equal

cariss=lousa
250+80x=1230-60x
add 60x both sides
250+140x=1230
minus 250 both sides
140x=980
divide both sides by 140
x=7

find how much that is
250+80(7)=250+560=810


7 months both have $810
8 0
3 years ago
A pastry chef can create 18 muffins in 2 hours. What is the unit rate per minute at which this pastry chef can create muffins?
Alja [10]
18 muffins in 2 hours
We want minutes
Tell me how many minutes in 2 hours
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Bar chart help please
erastovalidia [21]

Answer:A

Step-by-step explanation: team a won 90% of their games

8 0
4 years ago
Read 2 more answers
Ok I added the Pics to make it easy
Vitek1552 [10]

Answer:

Bill and Ted are going to order t-shirts for there school clubs. The t-shirts will have the club logo printed on the front. Bill and Ted ask two local t-shirt companies to give them a price. * Patty's Printing charges $21.50 for each t-shirt. * Sandra's shirts has a one-time set up fee for $63 and then charges $18 for each t-sh

Step-by-step explanation:

<u>Part 2: </u><u>Table Chart: </u>

Number of t-shirts: 2

Patty's cost: 43$

Sandra's cost: : 99$

Number of t-shirts: 4

Patty's cost: 86$

Sandra's cost: : 135$

Number of t-shirts: 6

Patty's cost: 129$

Sandra's cost: : 171$

Number of t-shirts: 8

Patty's cost: 172$

Sandra's cost: : 207$

Number of t-shirts: 10

Patty's cost: 215$

Sandra's cost: : 243$

Number of t-shirts: 12

Patty's cost: 258$

Sandra's cost: : 279$

Number of t-shirts: 14

Patty's cost: 301$

Sandra's cost: : 315$

Number of t-shirts: 16

Patty's cost: 344$

Sandra's cost: : 351$

Number of t-shirts: 18

Patty's cost: 387$

Sandra's cost: : 387$

<u>Part 3: Patty's Printing</u>

Linear equation = equation of a line= y=mx+b

y=21.5x

<u>Part 4: Sandra's Shirts:</u>

Linear equation = equation of a line= y=mx+b

y= 18x+63

<u>Part 5: Note to Jackie</u>

Dear Jackie, I recommend Sandra's shirts.

Write equations:

Sandra's Shirts = 18x+63

Patty's Printing = 21.5x

Sandra's Shirts: 495=18x+63 = 24 shirts

Patty's Printing: 495=21.5x = 23 shirts

<u>Part 6: Refute Jackie</u>

Sandra's Shirts is more expensive at the beginning, but as you buy more shirts (greater than 18), Patty's Printing becomes cheaper.

You should probably add to this, but I can't think of anything else.

<u>Part 7: Equality</u>

At 18 shirts (see table), the shirt cost is equal.

You should probably add to this, but I can't think of anything else.

18x+63=21.5x

Words of encouragement:

Good luck!

<u />

8 0
3 years ago
Other questions:
  • From a box containing 10 cards numbered 1 to 10, four cards are drawn together. The probability that their sum is even is 21 21
    13·1 answer
  • Is Joan read 74 pages in 4 hours how long will it take her to read 240 pages
    9·1 answer
  • Suppose that you only have liability and comprehensive car insurance and you allow your roommate (who doesn't have car insurance
    9·1 answer
  • ) Elise has put 5 cans (all of the same size) on her kitchen counter; 2 cans of vegetables, 2 cans of soup , and 1 can of peache
    5·1 answer
  • Solve the inequality x divided by 6 is less than or equal to 3
    5·1 answer
  • What is the meaning of the statement -30 &lt; -5 ?
    10·1 answer
  • IM TIMED HELP !!! GIVING 100 POINTS !! Triangles MNP and QST are congruent. What is the measure of angle T? all interior angles
    12·1 answer
  • K-9=-3 ???????????????
    15·2 answers
  • Can someone help me on this ?
    8·1 answer
  • PLEASE HELP! I HAVE A TIME LIMIT AND IM BEHIND
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!