Answer:
17.95 :)
Step-by-step explanation:
25-78.85= 53.85, and 53.85/3= 17.95 so each pair of shorts costed 17.95
Answer:
#1
25
#2
1
#3
5
Step-by-step explanation:
Answer:
Answer C: 96 students
Step-by-step explanation:
Take 1/5 of the 480 total students:
(1/5)(480) = 480/5 = 96
Answer C (96 students) is correct.
Answer:
1) 1 ounce costs 46 cents. 2) 1 ounce of cornflakes costs 19 cents ( 0.19125).
3) 1 once cornflakes is 16 cents (0.1608) ( 36-ounces). 4) The 36 ounce box is a better buy.
Step-by-step explanation:
Divide the cost by the number of x units to find the cost of one unit. You are welcome.