Y-8=13
y=13+8
y=21
Hope this helps!
Answer:
A
Step-by-step explanation:
You can solve this problem by setting up a ratio. 5 pounds of flour makes 120 muffins, so the ratio of pounds of flour to muffins is 5:120=1:24. This means that you can make 24 muffins with 1 pound of flour. Multiplying both of these by 2, you get 24*2=48 muffins with two pounds of flour, or answer choice A. Hope this helps!
The answer is 1 + 1 = <em>2</em>
Answer:
D. 22.5 sq. un.
Step-by-step explanation:
W divides BU so that there is a ratio of 1;2 meaning that there are 3 parts.
That means that 3 parts is BUV; we know that one of those parts is 4.5 sq. un. so 4.5*3=13.5 sq. un. - Also 4.5*2=9 to get WUV
V is the midpoint of the line BS so that means that BUV and UVS are equal
we know that BUV is 13.5 so we multiply that by 2 to get the whole triangle
=27
The last step is to get rid of BVW which we know is 4.5
27-4.5=22.5
Answer:
You will save $2 if you buy from Picture Perfect Pizza instead of Pizza Outpost.
Step-by-step explanation:
First we need to find the unit rate of each pizza from each pizza place.
Picture Perfect Pizza: $3÷2 = $1.50
Pizza Outpost: $7÷4 = $1.75
Picture Perfect Pizza: $1.5 * 8 = $12
Pizza Outpost: $1.75*8 = $14