1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
____ [38]
3 years ago
8

Describe the advantages you see in using a rule for a function rather than listing function values in a table.​

Mathematics
1 answer:
Gelneren [198K]3 years ago
6 0

Answer:

Using a rule is direct and not time wasting, which is not the case for listing functions

You might be interested in
Kayla is having a neighbor watch her dog while she is gone for the week she decides to take 7/8 of a pound of dog food and put i
777dan777 [17]

Answer:

1/ 8 pounds of dog food

Step-by-step explanation:

Given that:

7/8 pounds of dog food shared equally into 7 containers ;

Number of dog food in each container will be :

Total dog food / Number of containers

(7/8) ÷ 7

(7 /8) * 1/ 7

7 / 56

= 1/8 pounds of dog food

4 0
3 years ago
-2(x+6)+3= -11x+4(x+4)
Katarina [22]
Distribute 
-2(x+6)+3
-2x-12+3
-2x-12+3=-11x+4(x+4)
Distribute 
4(x+4)
4x+16
-2x-12+3=-11x+4x+16
Combine Numbers && Variables 
-2x-9=-7x+16
Add The 7 Over To The -2x 
5x-9=16
Add 9 Over To 16 
5x=25
x=5 
So 5 Is Your Answer

~Hope This Helps :)
Need More Help With Question Just Inbox Me 
Also Rate, Give Thanks, And Mark As Brainiliest. 
Thank You ;) 
3 0
3 years ago
Which is likely to have a pass of 3 kilograms
givi [52]
3 kg is about 6 pounds so the child is the closest.
4 0
3 years ago
Y=DB-3 solve for d. These equations are still tricky for me.
Advocard [28]
Add 3 to both sides, this gives y + 3 = db

then divide both sides by b, this gives (y + 3)/b = d
7 0
3 years ago
ASAP
Licemer1 [7]

Answer:a. Y=15+.20x

B. Y=25+.10x

C. (100, 35)

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • A 6-pound bag of birdseeds cost $4.92. What is the unit price?
    8·1 answer
  • Definition of Inquality
    13·2 answers
  • N.p + p for n = 3 and p = 6
    7·1 answer
  • Busca dos números consecutivos de manera que la diferencia de sus cuadrados sea 19
    13·1 answer
  • There is only one copying machine in the student lounge of the business school. Students arrive at the rate of = 40 per hour (ac
    15·1 answer
  • 1<br> 2<br> 3<br> 4<br> 8<br> 9<br> 10<br> Which of the following could be the number shown on the number line?<br> A. 130<br> B
    8·1 answer
  • Based on this triangle, which one of the following statements is true? (Note: the triangle is not drawn to scale)
    6·1 answer
  • The cost, y, of red apples can be represented by the equation y = 2x, where x
    12·1 answer
  • Find the C.O.P <br> 1. (4,9) <br> 2. (4,12) <br> 3. (5,21)
    14·1 answer
  • 12) The length of one side of a triangle is 24 cm and the length of its hypotenuse is 40 cm. find the length of its third side.​
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!