1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Firlakuza [10]
3 years ago
11

Sami wants to find the measures of the sides and angles of the parallelogram shown.

Mathematics
1 answer:
siniylev [52]3 years ago
7 0

Answer:

Step-by-step explanation:

for sides you can use ruler but for angles you should use protractor

You might be interested in
Hot dogs at a carnival cost $2.99 each plus 7% tax. What is the total cost for one hot dog?
marysya [2.9K]
$2.99 + 7% of $2.99 =

= $2.99 + 7% * $2.99

= $2.99 + 0.07 * $2.99

= $2.99 + $0.21

= $3.20
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
For every 36 minutes of sprinting, Scarlett earned 12 dollars for charity. To find the unit rate of this, I would first need to
grin007 [14]

Answer:

$1 every 3 minutes

Step-by-step explanation:

Cause every 36 minutes Scarlett earns $12 and if you divide 36 by 12 it will give 3 minutes which means she earns $1 per 3 minutes. You're right.

7 0
2 years ago
Multiple Choice :)
Ivahew [28]
Solve system of inequalities graphically

5 0
4 years ago
Help me please anyone.......
Nonamiya [84]

Answer:

R = 3.6

A = 2

Step-by-step explanation:

R is inversely proportional to A

....which means that....

; R = k/A.....(where k is a constant that does not change)....

;If R = 12 and A = 1.5....then k = 18..

obtain k,by substituting the values into the equation...k = RA

a) If A = 5....then R = 18/5....

; Ans..., R = 3.6

b) If R = 9....then A = 18/9

;Ans..., A = 2

6 0
3 years ago
A medium sized apple has 70 calories. This is 10 calories less than 1\4 of the calories in an old westie chocolate bar.How many
blondinia [14]

Answer:

\boxed{320}

Step-by-step explanation:

    Let x = calories in chocolate bar

       ¼x = ¼ of the calories

¼x – 10 = 10 calories less than half the calories

¼x – 10 = 70

       ¼x = 80

          x = 320

There are \boxed{320} calories in the chocolate bar.

5 0
4 years ago
Other questions:
  • for every 5 coins carmen gets, she gives 2 to her brother Frankie. If carmen has 9 coins, how many does frankie have?
    15·1 answer
  • What is a negative plus a negative
    10·2 answers
  • Find the slope between (7,1) and (4,8).
    14·2 answers
  • Jeremiah jogged 3 3/4 miles on Saturday morning and 2 1/2 miles Saturday evening. How many miles did he jog on Saturday?
    7·2 answers
  • While shopping at store, Billy
    11·2 answers
  • Evaluate −m2n+m2 when m=−4.
    14·1 answer
  • Please Help , thank you in advance
    12·2 answers
  • Please refer the attached photo and help as its important
    13·2 answers
  • Samad's age and his father's age
    7·2 answers
  • Solve for x<br> 1(x-2) = -5.5
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!