Answer:
Undefined
Step-by-step explanation:
An expression in mathematics which does not have meaning and so which is not assigned an interpretation. For example, division by zero is undefined in the field of real numbers.
Divide the price by amount to find out how much each costs. multiply that by 9. 4 (divided by) 8 = .5, or 50cents. each apple is 50cents. multiply .50 by 9. It costs 4.50. Hope this helps
Answer:
<em>4.32%</em>
Step-by-step explanation:
Step 1:
To solve this, we must know how to find sales tax first. Let's use this equation:
t = p × r
Let t stand for the total amount of sales tax
Let c stand for the purchase
Let r stand for the sales tax rate.
Step 2:
Now, let us plug in what is given. We know that the purchase made cost $2,500:
t = $2,500 x r
Annddd, we also know that the sales tax is $108:
$108 = $2,500 x r
Therefore, our equation is:
$108 = $2,500 x r
Step 3:
We can simplify this to:
$108 = $2,500r
Step 4:
All we need to do is divide each side by 2500 because the goal is get r all by itself

Step 5:
This gives us:
r = 0.0432
Step 6:
We're not done! Since we are dealing with a percentage, we would multiply .0432 by 100% and that gives us our final answer of
4.32% is our sales tax
Answer:
D. 1/2
Step-by-step explanation:
Answer: 70 meters.
Step-by-step explanation:
Observe the figure attached.
The distance between the walls is:

<em />
Both triangles are right triangles. Therefore, you can calculate the distance between the walls as following:
- Calculate the distance AD:

- Calculate the distance AE:

Therefore the distance between the walls is:
