1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ANEK [815]
3 years ago
7

What expression is equivalent to -3z + 6y + 7z - 14?

Mathematics
1 answer:
djyliett [7]3 years ago
5 0

Answer:

immma send you the link friend me on hereStep-by-step explanation:

You might be interested in
Write the expression using a positive exponent. (-9)-4
Alex73 [517]

-9+-4 for example like this question

thanx


8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following ratios are proportional?<br>9/12<br>12/15<br>16/20<br>20/24<br>24/35​
8_murik_8 [283]

9/12 is the correct answer

6 0
3 years ago
Which of the following describes a ratio of actual events to the number of trials in an experiment? Select all that apply. HELP
aleksklad [387]
Experiental probability is the correct choice because you will have actual data from an experiment that you are using to create the ratio of outcomes to attempts. This is the scientific and mathematical name for a tested ratio. Theoretical probability, on the other hand, is what you would expect to happen if you were to perform the test.
5 0
2 years ago
I have a frequency of 20.0 Hz, if this frequency travels through the air with a speed of 331 m/s, what is it's wavelength
Sveta_85 [38]

Answer:

16 m

Step-by-step explanation:

c=f×m

331=20m ( divide by 20 both side)

therefore m=16.55m

5 0
2 years ago
1. Each kid eats the same amount of food each morning.
Serhud [2]

Answer:

a) One kid eat tubs of yogurt = 1.3 tub of yogurt

b) One kid eat granola = 3.33 ounces

c) cost to feed one kid each morning is $1.12

Step-by-step explanation:

Three kids eat tubs of yogurt = 4

Three kids eat granola = 10 ounces

Cost of one tub of yogurt = 54 cents

Cost of 10 ounces of cereal = $1.26

a) One kid eats how many tubs of yogurt in a morning?

Three kids eat tubs of yogurt = 4

One kid eat tubs of yogurt = 4/3

                                            = 1.3 tub of yogurt

b) How many ounces of granola does a kid eat each morning?

Three kids eat granola = 10 ounces

One kid eat granola = 10/3

                                  = 3.33 ounces

c) How much does it cost to feed one kid each morning?

Cost of 1 tub of yogurt = 54 cents

Cost of 1.3 tub of yogurt = 54*1.3 = 70.2 cents

Converting cents to dollar:

100 cents = 1 dollar

70.2 cents = $0.7

So, Cost of 1.3 tub of yogurt (for one kid)= $0.7

Cost of 10 ounces of cereal = 1.26

Cost of 1 ounce of cereal = 1.26/10

Cost of 3.33 ounces of cereal = (1.26/10)*3.33

                                                 = $0.42

Cost of 3.33 ounces of cereal (for one kid) = $0.42

Total cost for each kid = $0.42+$0.7 = $1.12

So, cost to feed one kid each morning is $1.12

7 0
2 years ago
Other questions:
  • How do you determine if the following scale factor 4/3 would create an enlargement, reduction, or isometric figure?
    14·1 answer
  • Which graph represents decreasing distance with increased time
    7·2 answers
  • How do I solve this?
    15·2 answers
  • A long-distance phone company has a monthly fee of $7.95 and charges a rate of $0.05 per minute. Another long-distance company h
    9·1 answer
  • (03.03 LC)
    7·2 answers
  • The sides of the base of a right square pyramid are 5 centimeters, and the slant height is 8 centimeters. If the sides of the ba
    9·2 answers
  • Asociologist is studying influences on family size. He finds pairs of sisters, both of whom are married, and determines for each
    10·1 answer
  • Which amount is largest? 1kg 1dg 100g 1000mg
    15·2 answers
  • Tìm một đoạn nghiệm của phương trình<br> 3/x+1 +4/(x+1)^2+5/(x+1)^3+6/(x+1)^4=10
    8·1 answer
  • Pentagon ABCDE and pentagon A"B"C"D"E" are shown on the coordinate plane below:
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!