1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
motikmotik
3 years ago
5

Find the unit rate: $7.40 for 5 pounds

Mathematics
1 answer:
Setler79 [48]3 years ago
4 0

Answer:

Step-by-step explanation:

7.40 for 5 pounds

7.40/5= 1.48 a pound

You might be interested in
Cting Polynomials: Practice
Colt1911 [192]

The option that's true regarding the sum and difference of the polynomial p(x) and b is B. The sum and difference of p(x) and b are polynomials.

<h3>How to illustrate the information?</h3>

From the information given, it was stated that p(x) is a polynomial and is given as p(=) = a₁ + a₁ + a₂=² + ... + an.

In this case, it should be noted that the sum and difference of p(x) and b are polynomials.

They can't be integers as the function given is represented as a polynomial.

In conclusion, the correct option is B.

Learn more about polynomial on:

brainly.com/question/16340513

#SPJ1

7 0
2 years ago
Help me with this math for 50 points
Lady_Fox [76]

The hot tub takes in 1,520 watts everyday to keep its water warm. A kilowatt has 1,000 watts (hence kilo means 1,000). 1,520 divided by 1,000 equals 1.520. However, this isn't free electricity - Each kilowatt costs 8 cents or 0.08 of a dollar. 1.520 x 0.08 = 12.160 or $12.16. We aren't done yet! This hot tub runs for 4 months (and we are assuming these months exactly have 30 days each). 4 x 30 = 120. $12.16 x 120 = $1,459.20. In order to keep the hot tub running, you need to pay 1,459.20 for all the kilowatts of electricity it takes.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
NEED HELLPPP ASAP<br><br><br> (Thank you)
expeople1 [14]

Answer:

ask your teacher it would be good for you and also teachers give u good thing about that okay but i can't help you sorry.

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Elliott buys a TV. The receipt says that the total of the TV is $252.99, including sales tax. The original price (without tax) o
postnew [5]

Answer:

8%

Step-by-step explanation:

234.25$ : 100 = 252.99$ : x

234.25x = 252.99 x 100

234.25x = 25299

25299 divided by 234.25 is 108

so answer 8%

6 0
3 years ago
In an arithmetic sequence {an}, if a1 = 5 and d = 3, find a72. A) 216 B) 218 C) 221 D) 223
Phoenix [80]

The arithmetic sequence with the given condition is determined recursively by

\begin{cases}a_1=5\\a_n=a_{n-1}+3&\text{for }n>1\end{cases}

So we have

a_2=a_1+3

a_3=a_2+3=a_1+3(2)

a_4=a_3+3=a_1+3(3)

and so on with the general pattern

a_n=a_1+3(n-1)

This means the 72nd term in the sequence is

a_{72}=a_1+3(72-1)=5+3(71)=218

so the answer is B.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Write an expression using the distributive property that can be used to find the quotient of 126 divided by 7
    8·1 answer
  • 4/5 of 40
    10·1 answer
  • What is $5.40 divide but 3/4
    7·1 answer
  • The following number sentence is _____________.
    13·1 answer
  • URGENT!!! PLEASE LOOK AT THE PICTURE!!! PLEASE HELP!!!!
    11·1 answer
  • Which values are solutions to × &gt; 7? A. × = 11 and × = 1 B. × = 0 and × = 8 C. × = 8 and × = 11 D. × = -8 and × = 0
    7·1 answer
  • The difference of two numbers is 7. Three times the greater number is 72. Find the numbers​
    15·2 answers
  • the diameter of a tree varies directly with its age. A 15-year old tree has a 3.75 in diameter. How old will the tree be when it
    10·1 answer
  • Solve each system of inequalities by graphing. x&gt;2 y&lt;4​
    6·2 answers
  • Below are two different functions, f(x) and g(x). What can be determined about their y-intercepts? graph going through negative
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!