1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Wittaler [7]
3 years ago
12

First year of high school heh need a little help​

Mathematics
1 answer:
Luba_88 [7]3 years ago
7 0

Answer:

(12 + 3x)x

Step-by-step explanation:

(12 + 3)x = 12x + 3x = 15x

(12 + 3x)x = 12x + 3x²

15x

12x + 3x = 15x

They all equal 15x except for (12 + 3x)x

You might be interested in
PLEASE HELP!!! <br><br> Which equation represents this ellipse?
Alona [7]

Answer:

y²/25+x²/4=1

Step-by-step explanation:

The equation for an ellipse is either categorized as

x²/c² + y²/d² = 1 . In such an equation, the vertices on the x axis are categorized by (±c,0) and the vertices on the y axis are (0, ±d)

In the ellipse shown, the vertices/endpoints on the x axis are (-2,0) and (2,0). This means that c is equal to 2. Similarly, on the y axis, the endpoints are (5,0) and (-5,0), so d=5.

Our equation is therefore x²/2²+y²/5²=1 = x²/4+y²/25=1

Our answer is therefore the fourth option, or

y²/25+x²/4=1

5 0
2 years ago
What is (64 p to the power of 18)to the power of 5/6?
murzikaleks [220]
Im not understanding what you are asking
3 0
2 years ago
What is the product of 5/8 and 3/4??
Triss [41]

Answer:

15/32

Step-by-step explanation:


4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Layla arked a group of students to chooue their favorite type of exerche from the choices of jogging, biling, and wwimming. The
Inessa [10]

Answer:

50 students

Step-by-step explanation:

20 + 30 = 50

7 0
2 years ago
How to work the problem 44,756÷167
lina2011 [118]
44, 756/ 167 = 0. 268
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the measure of angle 3
    15·1 answer
  • (write using exponent) I’ll give brainliest !! Pls help
    9·1 answer
  • Is This Answer Correct (A)
    12·1 answer
  • A 6-kilogram bag of rice costs $3.80. What is the unit price, rounded to the nearest cent?
    14·1 answer
  • Someone pls answer this.
    15·2 answers
  • What is sin E for this triangle?
    11·1 answer
  • Pls help me lol its for my final exams pls help me pass
    5·1 answer
  • Put these numbers in order of their distance from 0 on the number line, starting with the smallest distance. -26,-12.7,-9/2,2/10
    6·1 answer
  • I’ll brainlist. (this is my sisters work can’t be stuffed)
    9·1 answer
  • Can someone help me with these?
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!