Answer:
x+19=19+x
Step-by-step explanation:
Answer: 16 hours
Step-by-step explanation:
The two equations are:
840 + 17x
and
760 + 22x
with x being the amount of hours
840 + 17x = 760 + 22x
-760
80 + 17x = 22x
-17x
80 = 5x
/5
16 = x
840 + 17(16) = 1,112
760 + 22(16) = 1,112
Answer:
$4.12
Step-by-step explanation:
$26.78 / 6.5 gallons = $4.12 per gallon
Answer:
34
9 + 25
Step-by-step explanation:
Step 1: Define expression
a² + b²
a = 3
b = 5
Step 2: Substitute
3² + 5²
Step 3: Evaluate
9 + 25
34