1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lesechka [4]
3 years ago
8

Can anyone help me with this math problem plss?

Mathematics
1 answer:
gulaghasi [49]3 years ago
3 0

Answer:

14/24 ( simplified = 7/12)

Step-by-step explanation:

to find this we multiply the fractions 2/3 and 7/8

7/8 x 2/3 = 14/24

So Shannon ate 14/24 lb

You can simplify to = 7/12

You might be interested in
Which of the following values have 2 significant figures? Check all that apply.
katen-ka-za [31]

Answer:

i would say B/90

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Help please ((: ughhh
Dvinal [7]

1/2............................................ I hope this helps



4 0
3 years ago
M+5n=7 how to solve equation
aivan3 [116]
M + 5n = 7
subtract 5n from each side

m = -5n + 7
7 0
4 years ago
Read 2 more answers
If the 9-inch wheel of cheese costs $18.60, what is the cost per square inch? If the cost is less than a dollar, put a zero to t
vagabundo [1.1K]

Find the area of the wheel:

Area of a circle is found using the formula:

Area = PI x r^2

9 inch would be the diameter, so the radius would be 9/2 = 4.5 inches.

The area would be 3.14 x 4.5^2 = 63.6 square inches.

Now divide the price by the area to get price per square inch:

Cost per square inch = 18.60 / 63.6 = $0.29 (rounded to the nearest cent)

5 0
4 years ago
Read 2 more answers
What is the area of the figure below?<br> 6 in.<br> 5 in.<br> 4 in.
uysha [10]
120
6x5x4=120
hope this helps
4 0
3 years ago
Other questions:
  • GEOMETRY HELP! <br><br> This is my last question and I don’t know what the answer is! Please help!
    11·1 answer
  • PLEASE HELP 100 POINTS!!!
    10·2 answers
  • 7s+4m+2l=24<br> 5s+3m+6l=30<br> 3s+7m+10l
    13·1 answer
  • charlies car used 3.62 galons of gas for 84 miles drive. how many miles to the gallon did his car get?
    12·1 answer
  • Given that sin(x)= 7/11, find cos(90-x)
    13·1 answer
  • Which model represents a percent error of 25%?
    15·2 answers
  • Solve this equation a{6a-2a}=b{2a-3b}
    13·1 answer
  • Sketch a graph of the relation y+4=2(x-3)
    6·1 answer
  • The surface area of a cone with radius r units and slant height s units is shown below: Surface area = 3.14(rs + r2) Part A: If
    8·1 answer
  • A regular size bag of Skittles costs $1.24 and contains 62 candies. How much does EACH candy cost?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!