1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
elixir [45]
2 years ago
13

Sometimes people are not aware that their personal information is being gathered. This is

Business
1 answer:
sladkih [1.3K]2 years ago
5 0

Answer:

O a key ethical issue

Explanation:

In the process of gathering data for analysis, it is very important that certain ethical standards are adhered to. One of these very important ethical requirements is making sure that there is consent from the individuals whose data is to be used. Individuals have a right to their privacy. Using data or information about them for whatever purpose without them approving of it is a breach of privacy and might incur lawsuits if they get to know about that.

To prevent such issues from arising, the intent of the analyst should be clearly disclosed and the approval of the informant obtained.

You might be interested in
Adolescence is associated with
Taya2010 [7]
Adolescence is associated with genomically patterned consolidation of the hubs of the human brain connectome

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Consider the following information for Maynor Company, which uses a periodic inventory system:
katrin [286]

Answer:

A. FIFO - 78 units and $7,770 and Cost of Goods Sold $12,738

B. LIFO - Inventory Valuation $7,312 and Cost of Goods Sold $13,196

C. Weighted Average - inventory Valuation $7,304 and Cost of Goods Sold $13,204

Explanation:

Detailed calculation as under:

<u>A. FIFO</u>

First 73 Units are sold from the inventory on May 1. Therefore, we first take the beginning inventory units and then we take the next in line purchases made during the period. In this case the first 34 units are completely taken and then out of the 44 units only 39 units are taken.

Next 68 units are sold from the inventory on October 28. Now we will take the remainder 5 units bought on March 28 (which are not yet sold). Then we take 63 units out of the 68 units purchased on August 22.

The company's ending inventory on FIFO Basis is remaining 5 units bought on 22 August and 73 units bought on 14 October. There total value is (5 x 94) + (73 x 100) = $7,770

Cost of Goods Sold = Total Goods Cost available for sale - Inventory ending valuation

$12,738 = $20,508 - $7,770

<u>B. LIFO</u>

First 73 Units are sold from the inventory on May 1. Therefore, we first take the units purchased on 28 March and then we take the beginning inventory. In this case the first 44 units are completely taken and then out of the 34 units only 29 units are taken.

Next 68 units are sold from the inventory on October 28. Now we will take the units bought on 14 October i.e. 68 units out of the 73 units bought.

The company's ending inventory on LIFO Basis is remaining 5 units in the beginning inventory, remaining 5 units bought on 14 October and 68 units bought on 22 August. There total value is (5 x 84) + (5 x 100) + (68 x 94) = &7,312

Cost of Goods Sold = Total Goods Cost available for sale - Inventory ending valuation

$13,196 = $20,508 - $7,312

<u>C. Weighted Average</u>

In order to calculate Weighted average cost method we divide the total cost of inventory (Beginning and Purchased) with the total units, this yields average cost per unit. Then we multiple the average cost per unit with the units remaining after sales. As shown below:

$20,508 / 219 = $93.64 per unit

$93.64 x 78 units = $7,304

8 0
3 years ago
The cashier for Bell Buoy rang up sales totaling $5,104, but had $5,120 to deposit, which journal entry would be recorded? Multi
alexandr402 [8]

Answer:

A debit to Cash for $5,120, a credit to Cash Overage for $16, and a credit to Sales Revenue for $5,104.

Explanation:

In the current situation, the cash received is in excess of revenue recorded, thus, there will be cash overage.

As per books cash shall be $5,104 but since actual cash is $5,120 there is cash overage of $16

Therefore, for this, actual cash received shall be debited = $1,520

Cash overage shall be credited for $16

And accordingly sales of $5,104 shall be recorded as a credit.

Thus, correct option is: Entry A

3 0
3 years ago
Ralph is contemplating whether to purchase the new technologically advanced Toaster-matic 2000. The Toaster-matic 2000 has the a
Digiron [165]

Answer:

Complexity

Explanation:

As an innovation reduces the difficult of a certain activity or process it will have a better reception and therefore, a higher rate of diffusion.

The Toaster-matic 2000 has a knowledge barrier thus, while there is relative advantage(better benefit than any competition) in his use the diffusion is diminish <u>by his complexity. </u>

<u />

3 0
3 years ago
If the Fed carries out an open market operation and buys U.S. government​ securities, the federal funds rate​ ________ and the q
vitfil [10]

Answer:

decreases,  increases

Explanation:

An open market operation where the government buys securities increases the money supply so the Federal funds rates increases. Because of the increase in money supply, the reserves held by banks would increase.

the federal funds rate​ is the interest rate at which banks can borrow or lend excess reserves overnight

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Argon Chemicals had a total overhead amount of $47,200 during the month of June. Of that total, 58% was related to the factory,
    11·1 answer
  • You have decided to enter the candy business. You are considering producing two types of candies: Slugger candy and Easy Out can
    5·1 answer
  • Explain whether the Statement of Cash Flows is able to illustrate the ‘liquidity’ of an entity to its users and provide ONE reco
    10·1 answer
  • On July 31, 2022, Sunland Company had a cash balance per books of $6,275.00. The statement from Dakota State Bank on that date s
    6·1 answer
  • When you download and print the NCAA Basketball Tournament bracket (a paper to pick who you think will win the NCAA Men's Basket
    12·1 answer
  • Pearls, Pearls, Pearls! manufactures and sells jewelry. The total variable cost of goods sold this month is $72,490. Variable se
    6·1 answer
  • Angela's monthly disposable income is ​$2928. She has monthly expenses of ​$ 2664 ​(including recreational expenses of ​$379​) a
    6·1 answer
  • Capital market securities have short-term maturities with less than one year and therefore can be sold for cash quickly and easi
    5·1 answer
  • When an accused person is allowed to present their case is
    7·1 answer
  • How much would you be willing to pay to rent an additional oven when the order size is 1 dozen cookies?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!