1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
N76 [4]
3 years ago
8

(Find the distance between the points A(4, 3) and B(7,-1).​

Mathematics
2 answers:
murzikaleks [220]3 years ago
8 0
The answer to this problem is 5.
lana66690 [7]3 years ago
3 0

Answer:

5

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Alice, Ben and Carol shared a sum of money they received. Alice received 1/5 of the money. The rest of the money was divided bet
Levart [38]

Answer:

$3

Step-by-step explanation:

The money shared by Ben and Carol was split ...

... Ben : Carol = 1 : 3

The difference of these ratio numbers is 2, and the difference in amount received is $6. Thus, each ratio unit must stand for $6/2 = $3.

... Ben received 1×$3 = $3

_____

<em>The Rest of the Story</em>

Carol received 3×$3 = $9. Together, Ben and Carol received $3 + 9 = $12, which is 4/5 of the total amount. Then the 1/5 of the total amount that Alice received is

... (1/5)×$12/(4/5) = (1/4)×$12 = $3.

The $15 of money was split ...

... Alice : Ben : Carol = $3 : $3 : $9

8 0
3 years ago
What is the unit rate for 15 apples eaten in 5 minutes for 15 apples eaten in 5 minutes
USPshnik [31]

The unit rate is 3 apples per minute

Step-by-step explanation:

Unit rate will be calculated by dividing the total number of apples by the time

Given

Total number of apples = 15

Time = 5 min

So, The unit rate will be:

Unit\ rate=\frac{Apples}{Time}\\=\frac{15}{5}\\=3\ apples\ per\ min

Hence,

The unit rate is 3 apples per minute

Keywords: Unit rate, Division

Learn more about unit rate at:

  • brainly.com/question/4163549
  • brainly.com/question/4168505

#LearnwithBrainly

8 0
2 years ago
Will give brainliest no files plz
MAVERICK [17]

Answer:

d

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which term best completes the state all _______ are rectangles A. Parallelograms B.squares C.rhombi D. None of theses
liq [111]

Answer:

The answer is B. squares.

Step-by-step explanation:

All squares are considered rectangles. Not all parallelograms are rectangles, and rhombi are not rectangles.


I hope this helped! :-)

8 0
3 years ago
A company needs to purchase several new machines to meet its future production needs. It can purchase three different types of m
katovenus [111]

Answer:657

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the rate of growth/decay? f(x)=17(.85)^x
    12·1 answer
  • Alana and Petra go to a used book sale, where every book is the same price. Alana buys 5 books and Petra buys 4 books. They run
    6·1 answer
  • 4 workers require 5.5 m of mortar for 3 days when working 8 hours a day.
    15·1 answer
  • Sarah lost her science book. Her school charges a lost book fee equal to 75% of the cost of the book. Sarah received a notice st
    5·2 answers
  • How much more will the total cost of three adult tickets be than three children tickets? (SHOW WORK) (Table at bottom)
    14·2 answers
  • A cube has the dimensions 5/8 inches, 5/8 inches, 5/8 inches. what is the volume of the cube? how many smaller cubes with an edg
    8·1 answer
  • Find the center of the circle: x2 + 2x - 3 + y2 = 5.
    7·1 answer
  • James and Sara participated in a walking program for 7 days. James walked 2 miles every day. Sara walked 2 1 miles every day Whi
    13·1 answer
  • -25 – (-13) = <br><br><br><br><br> mathematics
    8·1 answer
  • 7. Marie can make 12 small mango pies for every 10 mangoes. How many pie
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!