1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
koban [17]
3 years ago
15

Is -94 a rational number

Mathematics
1 answer:
Charra [1.4K]3 years ago
4 0

Answer:

Yes

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Angles X and Y are congruent. Imported Asset and Imported Asset . Find the degree measure of angle X.
Sphinxa [80]
You can use a diffrent kind of ruler for math then you could find the answer.
8 0
3 years ago
Aplicanso o teorema de pitagoras, determine a medida x indicada em cada um dos triângulos retângulos
Alina [70]
Applying or Pythagorean theorem, as determined by x indicated em um dos retângulos each Triangles. What do u mean
7 0
3 years ago
Triangle FGH is an isosceles right triangle with a hypotenuse that measures 16 units. An altitude, GJ, is drawn from the right a
ArbitrLikvidat [17]
It's D) 8 units HOPE IT HELPS
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
a fuel mixture consists of 3 parts oil and 11 parts gasoline. the oil costs $0.75 per liter, and the gasoline costs $1.60 per li
kupik [55]

Answer:

Total selling price= $663.82

Selling price per liter= $1.69

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Proportion of oil and gasoline:

Oil= 3/14= 0.21

Gasoline= 11/14= 0.79

The oil costs $0.75 per liter.

The gasoline costs $1.60 per liter.

<u>First, we need to calculate the number of liters of oil and gasoline required:</u>

<u></u>

Oil= 0.21*392= 82.32 liters

Gasoline= 0.79*392= 309.68

<u>Now, the total cost to produce 392 liters:</u>

Total cost= 82.32*0.75 + 309.68*1.6

Total cost= $577.23

<u>Finally, the total and unitary selling price:</u>

Total selling price= 577.23*1.15= $663.82

Selling price per liter= 663.82 / 392= $1.69

6 0
3 years ago
A triangular prism is 40 feet long and has a triangular face with a base of 24 feet and a height of 35 feet. The other two sides
babymother [125]

Answer:

4406.08 ft

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the distance between each pair of points (6,-2) (8,-3)
    14·2 answers
  • Given that (5,4) is on the graph of f(x), found the corresponding point for the function f (x)+4
    14·1 answer
  • There are roads at the two ends of the bike path, but the remainder of the paved bike path goes through the woods. What proporti
    5·1 answer
  • If a line AB is translated in a plane to form A'B', what is true about AB and A'B'?
    7·1 answer
  • FEE
    14·1 answer
  • Mai has $36 to spent on movie tickets. Each ticket cost $4.50. How many tickets can she buy?
    14·1 answer
  • If there are 15 pistachios for every 5 bowls, how many pistachios are in 4 bowls
    5·2 answers
  • X = 2 - y<br><br>3x - 10 = y<br><br>i have to find y<br>please help
    9·1 answer
  • Algebra 1 - which equation represents exponential growth?
    12·1 answer
  • Hi can I have help on this question with a simple explanation as I find things difficult to understand. Thank you :)
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!