1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lord [1]
3 years ago
13

1. A 13-ounce package of pistachios costs $5.99. ___________________________

Mathematics
1 answer:
aliina [53]3 years ago
6 0

Answer:

1) 1 ounce costs 46 cents. 2) 1 ounce  of cornflakes costs 19 cents ( 0.19125).

3) 1 once cornflakes is 16 cents (0.1608) ( 36-ounces). 4) The 36 ounce box is a better buy.

Step-by-step explanation:

Divide the cost by the number of x units to find the cost of one unit. You are welcome.

You might be interested in
PLEASE SOLVE FOR ME <3
natta225 [31]

Step-by-step explanation:

At the dance, soft drinks were 4 for $2.20 this use relationship to fill in the table.

A.) fill in the table:

# of drinks: 1 2 3 4

Princes ($) | | | | |

B.) why is the constant of proportionality?

C.) if you were to buy 22 soft drinks, how much would it cost?

5 0
2 years ago
An author is writing and illustrating a new book. The ratio of pages with text to pages with illustrations is represented in the
Nitella [24]

Answer:

Th number of pages is 33

Step-by-step explanation:

The ratio of the number of pages of text shown in the  illustration is 3:2. This implies that for every 2 pages of illustrations, there are 3 pages of text. Therefore, for 22 pages of illustration we shall have;

2 page of illustration = 3 page of text

Then

22 page of illustration  =  x pages of text

Then by Cross multiplication

22 \times 3 = x \times 2

66 = 2x

x =\frac{66}{2}

x = 33

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Greg needs $51 to go on a field trip. He has saved $12.75. He earns $6.50 per hour cleaning his neighbor's garden, and he earns
Schach [20]
B.)Yes, because the total will be $52
5 0
3 years ago
The united states flag is actually 105 percent as tall as the state flag of florida. Write this percent as a mixed number.
dimulka [17.4K]

Answer:

1 1/20 is the correct way

Step-by-step explanation:

I don't know how to get it but i just looked it up .

7 0
2 years ago
Please solve Y Im in desperate need of help..​
GrogVix [38]

Answer:

Y = 10

Explanation:

We know that the left and top angles are 45°, the base is 10, and the bottom right angle is 90°, or a right angle. The simplest way I can explain this is the bottom side of the triangle is the same as the right side of the triangle. Meaning "y" would be 10 like the bottom.

If I'm right, I'd appreciate a brainliest as it'd really help me out :D

4 0
2 years ago
Other questions:
  • You want to buy a new car . The car averages 45 miles per gallon . It has a range of 675 miles on one tank of gas . How many gal
    13·1 answer
  • You measure the width of your door to be 36 inches . The truth width of the door is 35.75 inches what is the relative error in y
    15·2 answers
  • Let u = <-4, 1>, v = <-1, 6>. Find -2u + 4v
    12·1 answer
  • An electronics store sold 4% of computers that were on sale if only 12 computers were sold how many computers were not sold
    11·1 answer
  • The cost of 7 scarves is $82.25. What is the unit price?
    11·2 answers
  • Ok so what is 100-23
    7·1 answer
  • 0.737 ___ 0.708<br> 0.708 &gt; 0.737<br> 0.737 = 0.708<br> 0.737 &lt; 0.708<br> 0.737 &gt; 0.708
    6·1 answer
  • I am a 3 digit positive number. The sum of my digits is 18. My middle digit is the product of -2 and -4. My first digit is 3^2.
    14·2 answers
  • help me do pls.If u don't know how to do,pls don't do or else u will be reported.I need it under 25 min thank u &lt;3​
    11·1 answer
  • A random sample of 10 subjects have weights with a standard deviation of kg. What is the variance of their​ weights? be sure to
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!