1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Citrus2011 [14]
3 years ago
5

in your math class there are 2 Boys for every 3 girl.which of the following be the ratio of Boys and girl in the class?​

Mathematics
2 answers:
Diano4ka-milaya [45]3 years ago
8 0

Answer:

B. 14/21

Step-by-step explanation:

They are multiplied by 7 because,

BOYS : 2x7=14

GIRLS : 3x7=21

4vir4ik [10]3 years ago
4 0

Answer:

B. 14/21

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Write and evaluate an expression for: Music lessons cost $20 a week. How much do 6 weeks of lessons cost?
givi [52]

Answer:

$120 dollars.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A triangle with vertices at A(0, 0), B(0, 4), and C(6, 0) is dilated to yield a triangle with vertices at A′(0, 0), B′(0, 10), a
svlad2 [7]
A triangle ABC is similar to a triangle A´B´C´ The scale factor of the dilatation : s.
0 * s =0
4 * s = 10
6 * s = 15
s= 10/4=15/6=2.5
The scale factor of the dilatation is 2.5.  It is shown in the attachment.
Download docx
3 0
3 years ago
2. From the adjoining Venn-diagram, find the cardinal numbers of the following sets. a) n (U) b) n (A) c) n (B) d) n (AUB) e) n
Elena L [17]
as the world caves in :)


step by step explanation:
6 0
3 years ago
Tree pruning company A charges a one-time $100 equipment fee and charges $50 for each tree that it prunes. Tree pruning company
m_a_m_a [10]

Answer:

  • 2 trees ($200 from either service)
  • c=100+50t
  • c=80+60t

Step-by-step explanation:

It can work well to solve problems like this by considering how many times the difference in per-tree costs it takes to make up the difference in one-time costs.

Here the difference of one-time costs is $20, and the difference in per-tree costs is $10, so it takes the pruning of 2 trees for the per-tree cost difference to equal the one-time cost difference (2×10 = 20).

___

The cost equations are ...

  cost = (one-time cost) + (per tree cost) × (number of trees)

  c = 100 + 50t . . . . . company A

  c = 80 + 60t . . . . . . company B

_____

If you use these equations to solve the problem, you want to find t such that the two costs are equal:

  100 +50t = 80 +60t

  (100 -80) = t(60 -50) . . . . . . . subtract 80+50t, factor out t

  (100 -80)/(60 -50) = t . . . . . . . looks a lot like the verbal description above

The difference in fixed price divided by the difference in per-tree cost) is the number of trees required to make costs equal.

6 0
3 years ago
Find the value of x ,if (3/8)9 (8/3)-5 = (3/8)2x​
SVEN [57.7K]

Answer:

16/3

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Other questions:
  • I need help with this math please​
    10·2 answers
  • Https://static.k12.com/nextgen_media/assets/8078550-NG_AL1_SemA_07_UT_02.png
    8·2 answers
  • Ying is going out to a pasta dinner. There are 5 types of noodles to choose from and 4 choices of vegetable side. How many diffe
    12·1 answer
  • A recipe for vegetable dish contains a total of 924 cal. This dish serve six people how many calories are in each serving
    8·2 answers
  • Factor completely n²₋n₋30
    8·1 answer
  • Helppppppppppppppppp​
    7·1 answer
  • What’s the approximate circumference of a circle with radius 10 feet?
    15·2 answers
  • Determine the area of the triangle.
    5·1 answer
  • Tell whether the equation has one solution, infinite many solutions, or no solutions. -2k + 7 = 4k - 6k + 7
    9·1 answer
  • Question is on picture
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!