1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yan [13]
3 years ago
10

I need some help with this

Mathematics
1 answer:
natima [27]3 years ago
8 0

Answer:

8

Step-by-step explanation:

You might be interested in
REMEMBER THAT THE RISE TESTS DO NOT GO TOWARDS YOUR GRADE, THEY ARE ONLY FOR THE SHOOLS TO SEE HOW WELL THEY ARE TEACHING YOU.
Nata [24]

Remember that the Rise tests are only for your state. Different states have different tests. My state has the Peaks test.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Factor the expression. 72 + 64<br><br> WRONG ANSWERS REPORTED
topjm [15]

Answer:

the greatest factor is 8

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Given the sequence 4, 8, 16, 32, 64, ..., find the explicit formula.
Goshia [24]

Answer:

\sf 2^{(n+1)}

Step-by-step explanation:

Explicit formula is used to represent all the terms of the geometric sequence using a single formula.

  \sf \boxed{\bf t_n=ar^{(n-1)}}

Here, a is the first term.

r is the common ratio.

r = second term ÷ first term

4, 8,16,32,64,.....

    a = 4

    r = 8 ÷4 = 2

\sf t_n =4*2^{(n-1)}

    \sf = 4*2^n * 2^{(-1)}\\\\     = 4*2^n*\dfrac{1}{2}\\\\     = 2*2^n

   \sf = 2^{(n+1)}

4 0
2 years ago
The graph below shows the total cost for lunch, c, when Will and his friends buy a large salad to share and several slices of pi
Helga [31]

Answer:

2.50 dollars.

Step-by-step explanation:

Given:

Will and his friends buy a large salad to share and several slices of pizza, p.

The graph given shows the total cost for lunch, c and slices of pizza,p.

p is marked horizontally, and c vertically.

Observing the points marked we find that for every increase of one slice of pizza, the cost i.e. c on vertical line increases by 0.50 times vertical grid.

Since each grid equals 5 dollars vertically, we find 1/2 grid increase is equal to increase of 1/2(5 ) =2.50 dollars.

Thus for increase of one slice of pizza, 2.50 dollars cost is increased.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
5. A car wash uses 50 gallons of water every
ira [324]

Answer:

1.25 gallons per second

Step-by-step explanation:

To figure this out divide 50 by 40

I don't know how to explain this further, hope this is good enough.

- Que

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • (w^5 z^2 )(−9w^2 z^5)
    13·1 answer
  • Why is a larger down payment beneficial to a home investor
    10·2 answers
  • What’s 24 divided by 4
    15·2 answers
  • Sphere A has a diameter of 12 and is dilated by a scale factor of one half to create sphere B. What is the ratio of the volume o
    8·1 answer
  • Please help.............
    13·1 answer
  • 8. What are the solutions of the inequality?<br> -5(2x + 2) 2-10x - 17
    10·1 answer
  • Aidan received 462 votes out of total of 825 votes cast. What percent of the votes did he get?
    8·2 answers
  • What will be the coordinates of vertex N' of the image?
    11·1 answer
  • Emmy baked 18 cookies with 3 scoops of flour. With 4 scoops of flour, how many cookies can Emmy bake? Assume the relationship is
    8·1 answer
  • What is 3 1/3 - 1 1/2​
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!